• 2016-11-04

Solidarność i wsparcie

Muzeum Dulag 121 i Dom Spotkań z Historią w Warszawie zapraszają na wystawę Solidarność i wsparcie oraz towarzyszące jej spotkanie połączone z pokazem filmu Exodus Warszawy 1944. Spotkanie odbędzie się w dniu 4 listopada w Domu Spotkań z Historią w Warszawie. W dyskusji udział wezmą dr Mirosław Wawrzyński oraz autorzy wystawy z Muzeum Dulag 121: Aleksandra Wojda, Maciej Boenisch i Małgorzata Bojanowska. Podczas spotkania pokazany zostanie film Exodus Warszawy 1944 według scenariusza Grzegorza Szuplewskiego.

„Solidarność i wsparcie” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Solidarność i wsparcie” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa Solidarność i wsparcie poświęcona jest mało znanemu tematowi – zakrojonej na szeroką skalę akcji pomocowej dla ludności Warszawy wypędzonej ze stolicy w czasie Powstania Warszawskiego i po jego zakończeniu. Wedle różnych szacunków Niemcy wypędzili od 390 do 650 tysięcy osób. Od początku sierpnia 1944 do końca pierwszej połowy 1945 w pomoc dla wypędzonych zaangażowało się kilkanaście, a może nawet kilkadziesiąt tysięcy ludzi. Wśród pomagających byli przedstawiciele i wolontariusze organizacji – zarówno działających oficjalnie, jak i w konspiracji – w tym Rady Głównej Opiekuńczej, Armii Krajowej, Polskiego i Międzynarodowego Czerwonego Krzyża, zakonów oraz indywidualne osoby, które spontanicznie, w odruchu serca włączały się w pomoc. Wsparcie organizowano wszędzie, gdzie trafiali wygnani warszawiacy, czyli w obozach przejściowych w Pruszkowie (a od października 1944 roku także w obozach w Piastowie i Ursusie), w miasteczkach i wsiach południowo-zachodniego rejonu podwarszawskiego (m.in. Pruszków, Piastów, Komorów, Milanówek, Podkowa Leśna, Brwinów), a także na terenie Generalnego Gubernatorstwa, gdzie zsyłano wypędzonych ze stolicy niezdolnych do pracy przymusowej.

Wystawa Muzeum Dulag 121 zatytułowana Solidarność i wsparcie prezentowana będzie w Domu Spotkań z Historią w Warszawie do 13 listopada.

Solidarność i wsparcie
4 listopada 2016 roku, godz. 18.00
Dom Spotkań z Historią w Warszawie

Dodaj komentarz

Sonda

Kolekcjonuję:

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

Konkursy

Cytaty


Magazyn

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR