• 2016-11-03

Tydzień Filmu Niemieckiego

Rusza największy w Polsce przegląd kina niemieckiego. Tydzień Filmu Niemieckiego odwiedzi w tym roku 16 miast: Wrocław, Kraków, Białystok, Katowice, Poznań, Opole, Gdańsk, Zieloną Górę, Łódź, Racibórz, Gorzów Wielkopolski, Rzeszów, Kielce, Szczecin, Przemyśl, Warszawę. W jego ramach pokazane zostaną najnowsze, najgłośniejsze i wielokrotnie nagradzane produkcje filmowe z Niemiec. Towarzyszyć im będą spotkania z twórcami.

„Toni Erdmann”, reż. Maren Ade (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Toni Erdmann”, reż. Maren Ade (źródło: materiały prasowe organizatora)

Dzisiejsze Kino Niemieckie nie musi już zasłaniać się nazwiskami znanych od lat mistrzów, bo od ponad dekady nowa fala twórców tworzy aktualne i artystycznie doceniane obrazy. Tykwerowi, Akinowi czy Petzoldowi udało się odnaleźć własny język. Dzięki temu dokonało się niemożliwe: niemieckie kino rozliczyło się z traumą przeszłości. Nie tylko Drugiej Wojny Światowej, ale też lat politycznego podziału i związanych z tym represji, które przez dekady okupowały fabuły niemieckich produkcji.

Filmowcom wciąż zdarza się kręcić filmy o tym, co było, jak w portrecie człowieka, który doprowadził przed sąd nazistowskiego zbrodniarza, Adolfa Eichmanna (Fritz Bauer kontra państwo). Ale twórcy wypracowali sobie wolność mówienia o tym, co tu i teraz. W ramach Tygodnia Filmu Niemieckiego widzowie zobaczą filmy o dylematach rodziców, oczekujących narodzin upośledzonego dziecka (24 tygodnie), feministyczny doku-portret genialnej bułgarsko-niemieckiej malarki (Kim jest Oda Jaune), studium małomiasteczkowej psychiki (Pewnego razu) i opowieść o strapionej nastoletniej psychice (4 królowie). W filmie Fukushima moja miłość widzowie przyjrzą się historii młodej Niemki, zaprzyjaźniającej się ze starszą Japonką podczas charytatywnej pracy z mieszkańcami miasta dotkniętego trzęsieniem ziemi w 2011 roku. W Warszawie, a w innych miastach w programie towarzyszącym, pokazany zostanie premierowo Hologram dla króla Toma Tykwera, w którym Tom Hanks jako amerykański biznesmen udaje się do Arabii Saudyjskiej, aby sfinalizować ważny interes. Wszyscy będą mogli obejrzeć też nazywaną „najlepszym filmem ostatniej dekady” sensację z Cannes, czyli nominowany do Oskara Toni Erdmann, doskonały komediodramat o zawiłej relacji ojca i córki na tle jednoczącej się Europy.

W programie towarzyszącym tegorocznemu przeglądowi znajdzie się również Jonathan, pochodzącego z Polski reżysera Piotra Lewandowskiego, który w kameralnym obrazie opowiada poruszający rodzinny dramat. Uczniowie szkół średnich natomiast, na specjalnych pokazach będą mogli zobaczyć najnowszą ekranizację Dziennika Anne Frank w reżyserii Hansa Steinbichlera.

Współczesne niemieckie kino to zdecydowany i intrygujący gracz, który na międzynarodowej arenie śmiało konkuruje z kinematografiami francuską czy angielską. Czasami film zdaje się być precyzyjniejszym sejsmografem współczesnej niemieckiej duszy, niż opiniotwórcze media a różnorodność społeczeństwa odbija się w ekranie niczym w precyzyjnym zwierciadle.

Tekst: Anna Tatarska

„Hologram dla króla”, reż. Tom Tykwer (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Hologram dla króla”, reż. Tom Tykwer (źródło: materiały prasowe organizatora)

Przegląd został przygotowany w ramach polsko-niemieckiego roku jubileuszowego, w czasie którego świętujemy obchody 25-lecia Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy. Najbliższe seanse w Krakowie od 4 do 18 listopada.

Tydzień Filmu Niemieckiego
Organizatorzy: Dom Norymberski w Krakowie, Konsulat Generalny Niemiec we Wrocławiu, Instytut Goethego, Konsulat Generalny Niemiec w Krakowie, German Films
Od 4 do 18 listopada 2016 roku
Kraków

Dodaj komentarz

Sonda

Kolekcjonuję:

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

Konkursy

Cytaty


Magazyn

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR