Paulina Walczak-Hańderek w Rondzie Sztuki

Rondo Sztuki w Katowicach zaprasza od 4 listopada na wystawę Pauliny Walczak-Hańderek.

Paulina Walczak-Hańderek, „Welcome”, 2016 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Paulina Walczak-Hańderek, „Welcome”, 2016 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kolejna indywidualna prezentacja młodej absolwentki kierunku Malarstwo katowickiej ASP, która po dyplomie w roku 2014, na który składał się cykl obrazów i grafik zatytułowany Miejscotwórstwo-Miejscoodtwórstwo oraz wystawie, która miała miejsce w Centrum Kultury Katowice roku ubiegłego pod nazwą Sfera Święta, odkrywa nowe wątki w twórczości wywiedzione z refleksji nad fenomenem i społeczną migracją daru, tym razem w Galerii + w katowickim Rondzie Sztuki.

Współczesna rzeczywistość daru w ujęciu Pauliny Walczak-Hańderek pokazuje płynną granicę między jego wymiarem ekonomicznym, (pośród kategorii fetyszyzacji, korzyści, długu…), a etycznym gdzie do głosu dochodzą raczej brak i pełnia, ofiara i odwzajemnienie… Jest pytaniem o wartość – to słowo, które łączy oba jego aspekty.

Artystka wciąż poszerza przestrzenie artykulacji wizualnej, sięgając poza malarstwem do obiektu, instalacji, czy site-specific, podporządkowując je starannie przygotowanej koncepcji każdej prezentacji. Również pojawiające się w jej wcześniejszej twórczości wątki (czy to formalne czy ideowe/znaczeniowe), są wciąż wyczuwalne, co dowodzi ewolucyjnego charakteru poszukiwań Autorki. Co więcej, jej rodowód jest często wywiedziony z doświadczeń dość swobodnie ze sztuką powiązanych, przy czym trzeba podkreślić, że to właśnie malarstwo jest za każdym razem punktem odniesienia, odpowiedzialnym za konstrukcję narracyjną.

Sztuka Pauliny Walczak-Hańderek jest, mimo często monumentalnej skali, w swej naturze bardzo prywatna, skoncentrowana na zjawiskach efemerycznych i zorientowana na peryferia naszej uwagi. Doświadczenie płynące ze zmysłowego kontaktu ze tym światem stara się podnieść, pokazać, a czasem utrwalić w bardzo zwięzłej i skondensowanej formie.

Paulina Walczak-Hańderek, „Zaspa”, 2016 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Paulina Walczak-Hańderek, „Zaspa”, 2016 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Paulina Walczak-Hańderek – urodziła się w 1989 r. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach; Kierunek: Malarstwo. Dyplom z wyróżnieniem w 2014 roku w pracowni prof. Kazimierza Cieślika; aneks w Pracowni Sitodruku prof. Waldemara Węgrzyna. Od 2014 roku pracuje w charakterze asystenta na macierzystej uczelni w pracowni rysunku prof. Antoniego Cygana i w pracowni malarstwa prof. Kazimierza Cieślika. Uczestniczka wielu wystaw i projektów krajowych oraz międzynarodowych.

Paulina Walczak-Hańderek, – dawanie
Od 4 do 27 listopada 2016 roku
Galeria+ w Rondzie Sztuki w Katowicach

Dodaj komentarz