• 2016-11-03

Nina Simone Tribute

6 listopada w Klubie Harenda przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie odbędzie się koncert poświęcony wspaniałej wokalistce – Tribute to Nina Simone – live jazz music.

„Tribute to Nina Simone – live jazz music” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Tribute to Nina Simone – live jazz music” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Do największych przebojów w jej wykonaniu należą: The House of the Rising Sun, Screamin Jaya Hawkinsa, I Put a Spell on You czy Aint Got No (I Got Life), a także wykorzystany w filmie Afera Thomasa Crowna (1968) Normana Jewisona – Sinnerman.

Utwór Niny Simone To Be Young, Gifted and Black najlepiej mówi o niełatwej sztuce bycia czarnoskórą wokalistką w czasach, gdy tolerancja rasowa była mrzonką. Podobnie jak dla wielu piosenkarek o korzeniach afrykańskich jej idolką w dzieciństwie była Marian Anderson i podobnie jak ona, zaczęła od śpiewania w lokalnym kościele. Okazało się, że ma nie tylko genialny głos, ale także duży talent pianistyczny.

Po utwory artystki chętnie sięgają filmowcy. Pojawiły się na ścieżkach dźwiękowych do takich filmów jak: Kryptonim Nina (5 kompozycji), Płytki grób (1994) Danny’ego Boyle’a, Romeo i Julia (1996) Baza Luhrmanna, Big Lebowski (1998) braci Coen, Przed zachodem słońca (2004) Richarda Linklatera, Inland Empire (2006) Davida Lyncha czy Sekrety (2007) Alice Nellis.

Rozgrywają:

  • Grażyna Sobocińska – wokal
  • Michał Załeski – klawisze
  • Rafał Różalski – kontrabas
  • Maciek Wojcieszuk – perkusja

Tribute to Nina Simone – live jazz music
6 listopada 2016 roku
Klub Harenda Warszawa

Dodaj komentarz