Maciej Płaza w Elektrowni

Spotkanie z Maciejem Płazą, autorem Skorunia, będzie pierwszym wydarzeniem towarzyszącym drugiej edycji Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. Spotkanie odbędzie się 4 listopada o godz. 17.30 w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu.

Nagroda Literacka im. Witolda Gombrowicza, logotyp (źródło: materiały prasowe organizatora)

Nagroda Literacka im. Witolda Gombrowicza, logotyp (źródło: materiały prasowe organizatora)

Maciej Płaza nie tylko był nominowany do Nagrody Gombrowicza, ale też został laureatem Nagrody Literackiej Gdynia oraz Nagrody Kościelskich. W Elektrowni o powieści Skoruń z jej autorem rozmawiać będzie Anna Spólna.

Organizatorem spotkania, a także współorganizatorem Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza jest Muzeum Witolda Gombrowicza.

Nagrodę w 2015 roku ustanowił Samorząd Radomia. Jej honorową patronką jest Rita Gombrowicz, a organizatorem Prezydent Radomia. Nagroda przyznawana jest za debiut rozumiany jako pierwsza lub druga książka autora napisana prozą, w języku polskim. Nagrodę otrzymać mogą również ci twórcy, którzy mają już dorobek w innych dziedzinach literackich.

Wartość Nagrody to 40 tys. zł. Organizatorzy i jurorzy chcą wskazywać i promować najlepsze debiuty prozatorskie. Kapituła w składzie: Jerzy Jarzębski (przewodniczący), Ewa Graczyk, Anna Kałuża, Zofia Król, Zbigniew Kruszyński, Józef Olejniczak i Justyna Sobolewska po raz pierwszy wskazała laureatów we wrześniu 2016 roku. Zostali nimi: Weronika Murek za Uprawę roślin południowych metodą Miczurina oraz Maciej Hen za Solfatarę. Tym samym jurorzy skorzystali z przysługującej im możliwości podzielenia puli nagrody pomiędzy dwoje autorów.

Jerzy Jarzębski tak uzasadniał tę decyzję:

Podkreślamy zarazem, mówiąc o „dwu pierwszych nagrodach”, że owo rozdwojenie nie jest – jak często bywa – spowodowane brakiem książki godnej pierwszej nagrody, ale wyrazem „kłopotów bogactwa”.

Na książki (wydane w roku 2016) organizatorzy Nagrody Literackiej im. W. Gombrowicza czekają do 31 stycznia 2017 roku. Książki do konkursu mogą zgłaszać wydawnictwa, autorzy, osoby reprezentujące instytucje kultury, media o charakterze literackim, osoby prywatne, a także członkowie Kapituły. Spośród nadesłanych książek w czerwcu 2017 roku kapituła wybierze i ogłosi pięcioro nominowanych, laureata zaś poznamy we wrześniu 2017 roku.

Spotkanie z Maciejem Płazą
4 listopada 2016 roku, godz. 17.30
Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu

Dodaj komentarz

Sonda

Kolekcjonuję:

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

Konkursy

Cytaty


Magazyn

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR