Laureaci Konkursu Gepperta

Do 11 grudnia w BWA we Wrocławiu można oglądać wystawę 12. Konkursu Gepperta. Kle Mens (Klementyna Stępniewska) wygrała tegoroczną edycję, otrzymując główną nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

„12. konkurs Gepperta” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„12. konkurs Gepperta” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Do finału zakwalifikowało się 19 artystów zgłoszonych przez radę ekspercką, spośród których 5-osobowe jury wybrało zwycięzców. Konkurs odbywa się we Wrocławiu nieprzerwanie od 1989 roku, jest obecnie jednym z najważniejszych przeglądów młodej sztuki w Polsce. Długa historia Konkursu Gepperta pokazuje, że malarstwo niezmiennie stanowi interesujące pole działań młodych artystów. Jako medium bywa przez nich negowane, niekiedy pełni rolę punktu wyjścia, czasem etapu przejściowego czy finalnego, lub też po prostu jest. W tym ostatnim przypadku skupia zarówno twórców pielęgnujących tradycyjną formę, ale też stanowi teren intensywnej eksploracji nowości i dążeń do rozwoju dziedziny.

W tekście nominującym artystkę do Konkursu Wojciech Kozłowski napisał: Najnowsze prace artystki eksplorują obszar ikonografii i przesłania malarstwa religijnego. Aktywne odniesienie do tej wielkiej tradycji sztuki europejskiej to dziś rzadkość, jeśli nie liczyć kopii i bezrefleksyjnych powtórzeń, które nie wnoszą nic istotnego do współczesnego Muzeum Wyobraźni. (…) Nowa droga artystki wydaje się być niezmiernie obiecująca. Odwołując się do wielu wątków historii malarstwa, opowiada jednocześnie historię osobistą. Czyni to w sposób na tyle uniwersalny, że elementy autobiograficzne, choć istotne, nie stają się nadrzędne wobec całości. Medytacyjność tych obrazów, ich zatrzymany ruch, perfekcja przedstawienia pokazują także realność mitu o malarstwie jako medium ciągle żywym, świeżym, zaskakującym swoimi bezustannie na nowo odkrywanymi możliwościami.

Prezydent Miasta Wrocławia wręczył drugą nagrodę dla Celiny Kanunnikavej. Dyrektor BWA Wrocław Galerie Sztuki Współczesnej nagrodził Anne Sudoł zaś Rektor Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu Edmunda Okstoma. Warto wspomnieć, że wśród nagrodzonych znalazła się także Karolina Jabłońska (Nagroda Dolnośląskiego Klubu Kapitału).

A co Ty robisz dla malarstwa?
12. Konkurs Gepperta
Kuratorki: Marta Borgosz, Alicja Klimczak-Dobrzaniecka
Od 18 października do 11 grudnia 2016 roku
galeria Awangarda BWA Wrocław

Dodaj komentarz