Postęp prac

Wystawa Postęp prac to wystawa przygotowana przez studentów Pracowni Identyfikacji Wizualnej w Katedrze Projektowania Graficznego ASP Wrocław, prowadzonej przez Łukasza Palucha (AnoMalia Studio) we współpracy z Joanną Jopkiewicz (grupa Projektor).

 „Postęp prac” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Postęp prac” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa prezentuje prace adeptów pracowni z poprzednich lat, ale nie tylko – to również platforma ukazująca proces dydaktyczny i wizję, która jest konsekwentnie realizowana przez Palucha i Jopkiewicz. Na wystawie pokazane są zredagowane prace studentów z kilku ostatnich lat, w tym dyplomy absolwentów. Kluczowe jest jednak to, że selekcję prac powierzono tegorocznym studentom. To oni samodzielnie zaaranżują je w ramach zajęć – mówi Joanna Jopkiewicz. Chcemy w ten sposób położyć nacisk na proces kształcenia i odpowiedzialność, która wiąże się z zawodem projektanta. Dajemy studentom okazję do wykazania się kreatywnością, ale też stawiamy przed nimi duże wyzwanie. To oni zadecydują o kształcie wystawy – dodaje.

Wystawa będzie tworzyć się na oczach widzów od pierwszej dekady października 2016, a jednym z jej elementów będą otwarte zajęcia, na które zaproszeni są wszyscy zainteresowani tematyką projektowania graficznego. Prezentacja tworzona będzie kolektywnie przez studentów, którzy będą realizować i analizować zadania powierzone im przez prowadzących pracownię. Na wystawie zobaczyć więc można różne projekty: od opakowań, przez plakaty, po publikacje i szeroko rozumiane projekty identyfikacji wizualnej.

Agnieszka Bogucka (źródło: materiały prasowe organizatora)

Agnieszka Bogucka (źródło: materiały prasowe organizatora)

Łukasz Paluch i Joanna Jopkiewicz wywodzą się z Pracowni Projektowania Graficznego, prowadzonej do 2016 roku przez prof. Eugeniusza Smolińskiego. Przez ostatnie lata tworzyli autorski program edukacyjny oraz struktury pod nową pracownię Identyfikacji Wizualnej, którą objęli w tym roku akademickim. W 2016 roku do zespołu dołączyła Marta Przeciszewska. Ideą pracowni jest koncentracja nad zagadnieniami związanymi z identyfikacją wizualną w projektowaniu graficznym. Eksperymentalna formuła zakłada zadania stałe, proponowane studentom oraz dopasowywanie ich do dynamiki grupy.

Postęp prac to nie tylko prezentacja uczelnianych poczynań młodych projektantów, to także ciekawy przykład kreatywnego kształcenia studentów. Najważniejsza dla nas jest praca grupowa, zrezygnowaliśmy więc z indywidualnych korekt – mówi Joanna Jopkiewicz. Studenci uczą się od siebie nawzajem. Dodatkowo wypracowują w sobie zdolność obrony własnych pomysłów oraz publicznego prezentowania swoich dokonań. Projektowanie graficzne, jako zawód, zmieniło się w ostatnich latach. Nasza pracownia na to zareagowała – wyjaśnia Łukasz Paluch. Dokonania jakie posiada duet wrocławskich projektantów, autorów wielu nagradzanych i wdrażanych realizacji pozwala korzystać młodym grafikom z ich wiedzy. Sami jesteśmy aktywni na rynku pracy, przez co możemy podzielić się ze studentami swoim doświadczeniem – zapewnia. Ideą całego przedsięwzięcia jest pokazanie efektów pracy studentów pracowni, ale w sposób, który jednocześnie odsłoni kulisy samego procesu projektowania – to świetna okazja do poznania narzędzi niezbędnych do edukacji projektantów graficznych w praktyce.

Postęp prac
Kuratorzy: Łukasz Paluch (prowadzący Pracownię) oraz Joanna Jopkiewicz i Marta Przeciszewska
Od 28 października 2016 roku do 8 stycznia 2017 roku
galeria Dizajn BWA Wrocław

Dodaj komentarz