Follow Your Pet

Ośrodek Sztuki XS zaprasza na otwarcie wystawy kolejnych rezydentów programu Warszawa | Berlin 2016 – Borisa Eldagsena i Sabine Taeubner – Follow Your Pet.

„Follow Your Pet” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Follow Your Pet” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Populizm jako prosta struktura zagraża zbalansowanej i pluralistycznej demokracji. W swoim projekcie Follow Your Pet Eldagsen i Taeubner chcą pokazać, jak demokratyczne praktyki mogą rozbroić i zniszczyć populizm od wewnątrz.

W ciągu ostatnich miesięcy artyści badali populistyczne strategie i demagogiczne metody w poszczególnych krajach. Współpracowali z naukowcami, aktywistami i artystami zajmującymi się aktualną sytuacją polityczną. Z ich pomocą zidentyfikowali dziesięć strategii populizmu i alfabet demagogicznych narzędzi, używanych ostatnio w polityce.

Internet jest obszarem wpływów politycznych i propagandowych. W Follow Your Pet zastosowane zostały manipulacje zbadane na przykładzie najpopularniejszych treści w internecie: słodkich kotów. Jako zmodyfikowane GIF-y zostały wrzucone z powrotem do Sieci, aby pokazać, jak nieświadomi pozostają ludzie pod wpływem populistów i demagogów.

Boris Eldagsen & Sabine Taeubner

Boris Eldagsen studiował fotografię i sztuki wizualne na Akademii Sztuki w Moguncji, sztukę konceptualną i intermedia na Akademii Sztuk Pięknych w Pradze, ukończył wydział sztuk pięknych Sarojini Naidu School of Arts & Communication w Hyderabad (Indie) oraz filozofię na uniwersytetach w Moguncjii i Kolonii. Od lat mieszka i pracuje w Berlinie. Jego prace były prezentowane w międzynarodowych instytucjach i podczas festiwali, takich jak Fridericianum Kassel, CCCP Melbourne, Athens Video Art Festival, Media Forum Moscow, WRO Media Art Biennale Wrocław i Biennale of Electronic Arts Perth. Pracuje jako konsultant w branży nowych technologii i multimediów oraz wykładowca. Podczas rezydencji przygotuje projekt wspólnie z Sabine Taeubner, z którą współpracuje od 2011 roku. W duecie stworzyli SUPERHIGH: intermedialny show mokumentarny, koprodukowany przez telewizję ARTE.

„Follow Your Pet” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Follow Your Pet” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Boris Eldagsen & Sabine Taeubner, Follow Your Pet
Organizatorzy: Fundacja Badań Przestrzeni Publicznej TU, Ośrodek Sztuki XS
Od 4 do 11 listopada 2016 roku
Wernisaż 4 listopada 2016 roku, godz. 19.00
Ośrodek Sztuki XS w Warszawie

Dodaj komentarz