• 2016-11-02

Polska kultura na emigracji

W listopadzie między 18 a 27 odbędzie się trzecia odsłona festiwalu Behind the Curtain, skupiająca się na filmach z Europy Wschodniej i Centralnej, w tym filmach polskich. Festiwal ten organizowany po raz kolejny w Birmingham przy współpracy Polish Expats Association ma na celu przybliżenie i celebrowanie kultury Europy Wschodniej przez 10 dni wypełnionych pełno- i krótkometrażowymi filmami, muzyką i warsztatami.

„Behind the Curtain” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Behind the Curtain” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Otwarcie festiwalu odbędzie się w Birmingham w galerii Centrala 18 listopada, gdzie można będzie skosztować polskich wypieków oferowanych przez Polish Bakery oraz koktajli. Odbędą się wtedy również występy muzyczne zespołów takich jak Cracovia Qurtet, Ajde Trio, Earth is Flat i koncert folkowych rytmów granych przez polskiego akordeonistę Pawła Żabę. Część wieczoru będzie hołdem dla wielkiego polskiego reżysera – Andrzeja Wajdy.

Po raz kolejny już zapraszamy widzów na nasz festiwal filmowy. Nie zabraknie w nim głośnych tytułów jak Ostatnia Rodzina czy Zjednoczone Stany Miłości, a także filmów dokumentalnych, wydarzeń muzycznych i projekcji animacji dla dzieci. Przy produkcji festiwalu pracuje wiele osób i jesteśmy dumni ze współpracy z innymi europejskimi organizacjami – powiedziała Alicja Kaczmarek, dyrektorka Polish Expats Association.

Podczas trwania festiwalu wyświetlonych zostanie 17 filmów, w tym również Rewers (reż. Lankosz, 1952) oraz arcydzieło polskiej kinematografii Ziemia Obiecana (1975) Andrzeja Wajdy. Wśród pozostałych filmów znajdują się produkcje węgierskie, bułgarskie, gruzińskie, jak również czeskie i słowackie.

Eastern and Central European Film Festival Behind the Curtain
Od 18 do 27 listopada 2016 roku
Birmingham w Wielkiej Brytanii

Dodaj komentarz