• 2016-11-02

Muzyka i Słowo

Na koncertach z cyklu Muzyka i Słowo Zespół Wokalny Contento Core pod batutą Marii Piotrowskiej-Bogaleckiej zaprezentuje kameralny repertuar. Zabrzmią motety Bacha oraz utwory innego niemieckiego kompozytora – Heinricha Schűtza. Zespołowi towarzyszyć będą Anna Firlus (pozytyw) i Maria Misiarz (wiolonczela), realizujące partie basso continuo. Koncerty odbędą się 5 listopada w Kościele Ewangelickim w Gliwicach oraz 6 listopada w Kościele Ewangelickim w Katowicach.

„Muzyka i Słowo” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Muzyka i Słowo” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ideą cyklu jest przybliżenie słuchaczom muzyki sakralnej Jana Sebastiana Bacha oraz jemu współczesnych. Cykl skupia się nie tylko na warstwie muzycznej, ale przede wszystkim na wykorzystanych do utworów tekstach. Ukazanie tego nierozerwalnego związku Muzyki ze Słowem pozwala lepiej poznać i zauważyć niejednokrotnie fascynujące muzyczne zabiegi, mające na celu zobrazowanie ewangelicznych tekstów, które były źródłem inspiracji dla kompozytorów.

Poza prezentacją muzyczną koncerty wzbogacone są o krótkie miniwykłady, przybliżające kontekst historyczny oraz przedstawiające i interpretujące teksty wykonywanych utworów, tak by ich odbiór przez słuchaczy mógł odbywać się jednocześnie na kilku płaszczyznach, pozwalając na świadome słuchanie i muzyczno-duchowe refleksje. Wszystkie teksty utworów są wyświetlane na ekranie, tak by słuchacze mogli na bieżąco śledzić Muzykę i Słowo.

Idea koncertów wzięła się z obserwacji coraz częstszego nie zwracania uwagi przez organizatorów wydarzeń muzycznych na warstwę tekstową utworów sakralnych, wykonywanych w salach koncertowych, co odcina odbiorców od źródła wykonywanej muzyki, jakim jest słowo, a tym samym od możliwości pełnego poznania kunsztu kompozytorów.

Wstęp na koncerty jest bezpłatny.

Contento Core | Muzyka i Słowo
5 listopada 2016 roku, godz. 18.00 | Kościół Ewangelicki w Gliwicach
6 listopada 2016 roku, godz. 18.00 | Kościół Ewangelicki w Katowicach

Dodaj komentarz