• 2016-11-02

Europejski Saksofon i Kora Afrykańska

4 listopada w Promie Kultury Saska Kępa w Warszawie odbędzie się koncert Alina Trance Fusion, podczas którego będzie można posłuchać dźwięku europejskiego saksofonu i kory afrykańskiej.

Alina Trance Fusion (źródło: materiały prasowe organizatora)

Alina Trance Fusion (źródło: materiały prasowe organizatora)

Alina Mleczko to saksofonistka najczęściej wykonująca muzykę klasyczną i współczesną. Solistka koncertująca w salach filharmonicznych w kraju i za granicą. Nie stroni od muzyki improwizowanej. Wzięła udział w wielu projektach z muzyką jazzową i ethno. Koncerty z muzyką improwizowaną zajmują coraz więcej miejsca w jej zawodowym kalendarzu. W dużym stopniu powodowane jest to współpracą z Bubą Badije Kuyateh- muzyk pochodzący z Gambii i grający na Korze Afrykańskiej. Koncerty Aliny Mleczko z udziałem Buby Badije Kuyateh to niespotykane połączenie dwóch skrajnie od siebie różnych muzycznych światów, a także pozornie niewspółgrających ze sobą barw instrumentów. Fuzja tradycji afrykańskiej i polskiej, a także fuzja doświadczeń artystycznych wykonawców i gatunków muzycznych z których się wywodzą.

To jedyny w swoim rodzaju dialog międzykulturowy. Doświadczenia w muzyce europejskiej, klasycznej i współczesnej Aliny Mleczko w połączeniu z jakże odmienną energią muzyczną i „transowością” afrykańską Buby Badije Kuyateh, tworzą niespotykaną, nową wartość. Pieśni pochodzące z Gambii i wybrane polskie tradycyjne tematy są jedynie pretekstem do tworzenia ich własnej muzyki i improwizacji.

Koncert współtworzą wspaniali muzycy: Albert Karch – muzyk jazzowy, perkusista; Wojciech Gumiński – kontrabasista, który zarówno gra muzykę klasyczną, kameralną, orkiestrową, jak i z powodzeniem koncertuje w wielu zespołach popowych i ethno; Kuba Pogorzelski – znawca rytmów afrykańskich.

Gościem specjalnym w koncercie jest Agnieszka Wilczyńska – wokalistka jazzowa, nagrodzona Fryderykiem 2016 w kategorii Debiut Roku – muzyka jazzowa za płytę Tutaj mieszkam.

Kora – afrykańska lutnia czy harfa?

Brzmienie kory przypomina harfę przy tradycyjnym sposobie gry, ten zaś bliski jest technikom gitarowym stosowanym we flamenco. Styl gry na korze przypomina też grę kciukiem na gitarze basowej, a położenie strun umożliwia granie akordów, wydobywanie harmonii, szybkich przebiegów i pasaży. Grający na korze pochodzą tradycyjnie z rodzin Griotów. Z takiej rodziny pochodzi również Buba Badije Kuyateh. Na tym instrumencie gra się w Mali, Gwinei i Senegalu, ale jest on najbardziej rozpowszechniony w Gambii. Kora afrykańska mogła być też inspiracją dla bandżo. Ten ściśle amerykański instrument, który miał istotny wpływ na amerykańską muzykę folkową i popularną początku XIX wieku, posiada wiele atrybutów senegalskiej kory.

Alina Trance Fusion. Europejski Saksofon i Kora Afrykańska
4 listopada 2016 roku, godz. 19.00
Prom Kultury Saska Kępa w Warszawie

Dodaj komentarz

Konkursy

Cytaty


Magazyn

Sonda

Działalność której instytucji zajmującej się promowaniem designu cenisz najbardziej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR