• 2016-11-02

Przystanek Niepodległość. Sienkiewicz

Zbliża się 11. Przystanek Niepodległość – obchody Święta Niepodległości organizowane przez Muzeum Historii Polski. Głównymi atrakcjami tegorocznej edycjisą trzy gry miejskie (dla dzieci i dla dorosłych), których tematem przewodnim jest Henryk Sienkiewicz (trwa rok autora Trylogii) oraz rocznica odzyskania niepodległości. Natomiast w warszawskiej Galerii Kordegarda zostanie pokazana wystawa Małe Wielkie Historie.

„11. Przystanek Niepodległość. Sienkiewicz” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

„11. Przystanek Niepodległość. Sienkiewicz” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Gra pt. Niepodległa! przeznaczona jest dla uczestników w wieku powyżej 12 lat. Bohater, zafascynowany powieściami Sienkiewicza, przeżywa w Warszawie 1918 roku liczne przygody. Uczestnicy gry znajdą się w podobnej sytuacji. Punkt startowy gry znajdzie się na Skwerze Hoovera, a akcja rozgrywać się będzie w Śródmieściu. Start co pół godziny 10.00–14.00 (przewidywany czas trwania ok. 2h). Obowiązują zapisy: od 7 listopada.

Kolejna propozycja, gra spacerowa Tu byłem. Sienkiewicz, ma na celu pokazanie warszawskich adresów autora Potopu. Jest to gra familijna przeznaczona dla osób w każdym wieku. Odbędzie się na Skwerze Hoovera w godzinach 10.00–15.00, gdzie w punkcie informacyjnym Muzeum dostępne będą jednodniówki, które są przewodnikiem po grze.

Natomiast gra Gdzie jest Kmicic? przeznaczona jest dla najmłodszych (wiek 6–11 lat). Odwołuje się do powieści Henryka Sienkiewicza. Dzieci i ich rodziców organizatorzy zapraszają do Ogrodu Saskiego w godzinach 10.00–13.30.

Oprócz tego będzie można wziąć udział w spacerze historycznym po Żoliborzu Śladami 11 listopada, który rozpocznie się na Placu Wilsona o godzinie 11.00. Obowiązują zapisy.

Na 11 listopada Muzeum przygotowało także wystawę Małe Wielkie Historie będącą podsumowaniem trwającej akcji zbierania pamiątek do wystawy stałej Muzeum Historii Polski. W warszawskiej galerii Kordegarda pokażemy najciekawsze eksponaty podarowane Muzeum. Wśród prezentowanych przedmiotów znajdą się między innymi ikonografia z lat 80. XX w., wydawnictwa „drugiego obiegu”, sztandar „Solidarności” ze Studia Małych Form Filmowych, powielacze – wykorzystywane przez opozycję demokratyczną w latach 80. oraz materiały ikonograficzne, militaria, rękopisy i dokumenty z lat 1914–21. Na wystawę zapraszamy w godzinach 11.00-16.00. Będzie otwarta do 17 listopada. Organizatorzy przygotowali także filmową niespodziankę: na wystawie zostanie pokazany, po raz pierwszy w Polsce, amatorski dokument nakręcony przez pracownika ambasady Królestwa Szwecji w Warszawie we wrześniu i listopadzie 1939 roku. Jest to jeden z nielicznych zachowanych filmów dokumentalnych z Warszawy tego okresu.

11. Przystanek Niepodległość | Sienkiewicz
11 listopada 2016 roku, godz. 10.00–16.00
Muzeum Historii Polski w Warszawie

Dodaj komentarz