• 2016-10-31

Świadectwo złożoności i wieloznaczności współczesnego Iranu

Skoncentrowany na wydarzeniach politycznych i społecznych pokaz zdjęć fotoreporterskich Newshy Tavakolian jest pierwszą w Atlasie Sztuki w Łodzi wystawą prac irańskiej fotografki.

Newsha Tavakolian, „Iran” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Newsha Tavakolian, „Iran” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Łącząc fotoreportaż wojenny ze sztuką prezentuje nieznaną polskiemu odbiorcy twarz wojny – odmienną od funkcjonujących w społeczeństwie stereotypów, oraz daje świadectwo złożoności i wieloznaczności współczesnego Iranu. Wystawa dostępna jest dla oglądających od 21 października.

Wystawa zdjęć Newshy Tavakolian to pierwszy w historii Atlasa Sztuki i pierwszy w Polsce pokaz prac tej artystki, która w swojej twórczości skoncentrowana jest na wydarzeniach politycznych i aspektach społecznych. Urodzona w Iranie fotograf z niezwykłą wrażliwością pokazuje nieznane dotąd polskiemu odbiorcy oblicze fotoreportażu wojennego, przełamuje stereotypy dotyczące Krajów Bliskiego Wschodu, porusza problemy społeczne i kwestie kulturowe.

Zawodowa aktywność irańskiej fotograf Newshy Tavakolian rozpoczęła się w 1997 r. Szybko zauważona, już dwa lata później, stała się najmłodszym fotografem dokumentującym antyrządowe protesty opozycji po wyborach prezydenckich w stolicy Iranu. Dołączając do grona fotografów pracujących dla nowojorskiej agencji Polaris Images, w 2000 roku rozpoczęła nowy etap pracy zawodowej, która przenosiła ją do miejsc objętych konfliktami zbrojnymi. Od II Wojny w Zatoce Perskiej przez okupację Iraku oraz regionalne konflikty na Bliskim Wschodzie. Staje się rozpoznawalną i cenioną fotoreporterką, której zdjęcia publikują światowe dzienniki i magazyny – również europejskie. „The New York Times”, „Der Spiegel”, „Le Monde” czy „Stern” to tylko nieliczne z tytułów prasowych, na łamach których prezentowane były zdjęcia Newshy Tavakolian.

Doświadczenia życiowe Newshy Tavakolian, urodzonej i mieszkającej w Teheranie, pozwalają dostrzec to, czego znaleźć nie sposób w medialnych przekazach na temat Bliskiego Wschodu. Utrwalone na fotografiach obrazy, pokazują odległe od zachodnioeuropejskiego wyobrażenie o tej części świata. Autorka, unikając taniej sensacji i ekstremalnych sytuacji, skupia się na pokazaniu jednostek i ich historii. Jako narrator zmusza do nieszablonowego spojrzenia na zaszyfrowany w fotografiach przekaz, a także nakazuje wręcz łamanie stereotypów związanych z rozumieniem wydarzeń i kultury Bliskiego Wschodu. Na zdjęciach dostrzec można także jej emocjonalne zaangażowanie. Co więcej, autorka dołącza do fotografii również autorskie komentarze.

Newsha Tavakolian, „Syria” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Newsha Tavakolian, „Syria” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa zdjęć Newshy Tavakolian 
Kuratorka: Peggy Sue Aminson
Od 21 października do 4 grudnia 2016 roku
Galeria Atlas Sztuki w Łodzi

Dodaj komentarz