Przypowieść o skrybie i inne opowiadania

Nakładem Wydawnictwa Nisza ukazał się zbiór Przypowieść o skrybie i inne opowiadania, zawierający dwanaście opowiadań Szmuela Josefa Agnona, jedynego izraelskiego laureata literackiego Nobla (1966), w przekładzie i z posłowiem Piotra Pazińskiego.

Szmuel Josef Agnon, „Przypowieść o skrybie i inne opowiadania”, okładka (źródło: materiały prasowe)

Szmuel Josef Agnon, „Przypowieść o skrybie i inne opowiadania”, okładka (źródło: materiały prasowe)

Agnon jest jednym z ojców założycieli literatury izraelskiej. Urodzony w Buczaczu w 1888 roku, zmarły w Jerozolimie w roku 1970, żył w czasach zwątpienia w religię i tradycję, Zagłady, ale też tworzenia się żydowskiego państwa i świeckiej literatury hebrajskiej. Jego opowiadania i powieści czerpią zarówno z tradycji, jak i z nowoczesności. Widać w nich przemiany literatury żydowskiej: od tradycyjnej przypowieści po imaginacyjne pejzaże, którymi zachwycał się Jorge Luis Borges.

Przez kilka lat usiłowałem wydostać się z cienia Agnona, walczyłem, by uwolnić swoje pisarstwo spod jego wpływów, od jego kwiecistego, wykwintnego, drobnomieszczańskiego niekiedy języka, od jego miarowej rytmiki, od pewnej midraszowej pogody ducha połączonej z ciepłym tchnieniem bogobojnej mowy, pulsu melodii jidysz i spokojnego falowania soczystej opowieści chasydzkiej. […] Mimo całego wysiłku (z jakim starałem się od niego oswobodzić) wszystko, czego nauczyłem się od Agnona, zapewne nadal pobrzmiewa w moich książkach.

Amos Oz

Szmuel Josef Agnon, Przypowieść o skrybie i inne opowiadania
Premiera: 27 października 2016 roku
Wydawnictwo Nisza

Dodaj komentarz