• 2016-10-31

Fritz Lang, Metropolis

Klasykę niemieckiego ekspresjonizmu oraz gatunku science fiction w kinie – Metropolis Fritza Langa z 1927 roku – pokaże wrocławskie Centrum Kultury Zamek. Autorską muzykę na żywo do projekcji zagra zespół Czerwie – jedna z najbardziej znanych grup w Polsce tworzących ścieżki dźwiękowe do arcydzieł kina niemego. Na ten wyjątkowy seans organizatorzy zapraszają w sobotę 5 listopada.

„Metropolis” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Metropolis” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Metropolis to niemiecki ekspresjonistyczny film science fiction z 1927 roku w reżyserii Fritza Langa. Scenariusz został napisany przez Fritza Langa i Theę von Harbou, której powieść Metropolis wydana w 1926, powstała głównie na potrzeby filmu. Monumentalne dzieło prezentuje dystopijną wizję miasta przyszłości, którego społeczeństwo jest podzielone na dwie kasty: wąską i uprzywilejowaną grupę intelektualistów (rozum, mózg) oraz robotników utrzymujących miasto przy życiu (ręce), mieszkających w podziemnych osiedlach.

Po premierze w Niemczech film wywołał wśród krytyków mieszane uczucia. Publika doceniała stronę wizualną, zwracając jednak uwagę na naiwną historię. Film nie odniósł dużego sukcesu, co w połączeniu z ogromnym budżetem (najdroższa niemiecka produkcja tamtych czasów) doprowadziło wytwórnię na skraj bankructwa. Krytyka oraz wymogi cenzury wymusiły na twórcach usunięcie około pół godziny materiału filmowego, głównie scen związanych z okultyzmem oraz losami postaci pobocznych o mniejszym wpływie na fabułę. Oryginał filmu uległ zniszczeniu, zaś utracony materiał został odnaleziony dopiero 80 lat później w Buenos Aires, w bardzo złym stanie. Kopia została wykonana na taśmie 16 mm, mniejszej niż oryginalna, przez co zostały ucięte fragmenty obrazu po lewej i górnej stronie kadru. Uzupełniona wersja miała premierę 12 lutego 2010, w czasie trwania 60. edycji Berlinale. Przesłaniem filmu, wspomnianym w planszy na początku i na końcu, są słowa: „Pomiędzy rozumem a rękami musi być serce”. W roku 2001 film został wpisany na listę UNESCO Pamięć Świata.

Zespół Czerwie to niezależna polska formacja prezentująca alternatywne dźwięki z pogranicza folku, etno, sceny absurdu, teatru i filmu. Muzycy są twórcami i wykonawcami muzyki do wielu projektów teatralno-filmowo-plastycznych. W swojej dyskografii muzycy mają 5 autorskich, albumów z udziałem czołowych polskich muzyków, a wydana przez nich płyta Melanż została uznana przez krytyków za jedną z najlepszych płyt wydanych Polsce w 2012 roku.

W skład Grupy wchodzi obecnie 4 Muzyków – Wojtek Zaborowski, Maciek Kudłacik, Paweł Zawarus, Piotrek Bogunia – operujących następującym instrumentarium: perkusja, ksylofon, Instrumenty perkusyjne, Instrumenty etniczne, bas, gitara, mando-lina, akordeon, syntezatory. Czerwie znajdują się w ścisłej, polskiej czołówce grup grających na żywo muzykę do niemych filmów. W Centrum Kultury Zamek grali już muzykę do takich produkcji jak Mumia i Nosferatu.

Fritz Lang | Metropolis
5 listopada 2016 roku, godz. 19.00
Centrum Kultury Zamek we Wrocławiu

Dodaj komentarz