• 2016-10-31

Fritz Lang, Metropolis

Klasykę niemieckiego ekspresjonizmu oraz gatunku science fiction w kinie – Metropolis Fritza Langa z 1927 roku – pokaże wrocławskie Centrum Kultury Zamek. Autorską muzykę na żywo do projekcji zagra zespół Czerwie – jedna z najbardziej znanych grup w Polsce tworzących ścieżki dźwiękowe do arcydzieł kina niemego. Na ten wyjątkowy seans organizatorzy zapraszają w sobotę 5 listopada.

„Metropolis” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Metropolis” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Metropolis to niemiecki ekspresjonistyczny film science fiction z 1927 roku w reżyserii Fritza Langa. Scenariusz został napisany przez Fritza Langa i Theę von Harbou, której powieść Metropolis wydana w 1926, powstała głównie na potrzeby filmu. Monumentalne dzieło prezentuje dystopijną wizję miasta przyszłości, którego społeczeństwo jest podzielone na dwie kasty: wąską i uprzywilejowaną grupę intelektualistów (rozum, mózg) oraz robotników utrzymujących miasto przy życiu (ręce), mieszkających w podziemnych osiedlach.

Po premierze w Niemczech film wywołał wśród krytyków mieszane uczucia. Publika doceniała stronę wizualną, zwracając jednak uwagę na naiwną historię. Film nie odniósł dużego sukcesu, co w połączeniu z ogromnym budżetem (najdroższa niemiecka produkcja tamtych czasów) doprowadziło wytwórnię na skraj bankructwa. Krytyka oraz wymogi cenzury wymusiły na twórcach usunięcie około pół godziny materiału filmowego, głównie scen związanych z okultyzmem oraz losami postaci pobocznych o mniejszym wpływie na fabułę. Oryginał filmu uległ zniszczeniu, zaś utracony materiał został odnaleziony dopiero 80 lat później w Buenos Aires, w bardzo złym stanie. Kopia została wykonana na taśmie 16 mm, mniejszej niż oryginalna, przez co zostały ucięte fragmenty obrazu po lewej i górnej stronie kadru. Uzupełniona wersja miała premierę 12 lutego 2010, w czasie trwania 60. edycji Berlinale. Przesłaniem filmu, wspomnianym w planszy na początku i na końcu, są słowa: „Pomiędzy rozumem a rękami musi być serce”. W roku 2001 film został wpisany na listę UNESCO Pamięć Świata.

Zespół Czerwie to niezależna polska formacja prezentująca alternatywne dźwięki z pogranicza folku, etno, sceny absurdu, teatru i filmu. Muzycy są twórcami i wykonawcami muzyki do wielu projektów teatralno-filmowo-plastycznych. W swojej dyskografii muzycy mają 5 autorskich, albumów z udziałem czołowych polskich muzyków, a wydana przez nich płyta Melanż została uznana przez krytyków za jedną z najlepszych płyt wydanych Polsce w 2012 roku.

W skład Grupy wchodzi obecnie 4 Muzyków – Wojtek Zaborowski, Maciek Kudłacik, Paweł Zawarus, Piotrek Bogunia – operujących następującym instrumentarium: perkusja, ksylofon, Instrumenty perkusyjne, Instrumenty etniczne, bas, gitara, mando-lina, akordeon, syntezatory. Czerwie znajdują się w ścisłej, polskiej czołówce grup grających na żywo muzykę do niemych filmów. W Centrum Kultury Zamek grali już muzykę do takich produkcji jak Mumia i Nosferatu.

Fritz Lang | Metropolis
5 listopada 2016 roku, godz. 19.00
Centrum Kultury Zamek we Wrocławiu

Dodaj komentarz

Konkursy

Cytaty


Magazyn

Sonda

Działalność której instytucji zajmującej się promowaniem designu cenisz najbardziej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR