• 2016-10-29

Wiosna, która nie zakwitła

26 października Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu wspólnie z Fundacją 2.8 otworzyła nową wystawę w ramach OFF autorstwa Macieja Moskwy pt. Wiosna, która nie zakwitła.

Maciej Moskwa, „Wiosna, która nie zakwitła” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Maciej Moskwa, „Wiosna, która nie zakwitła” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wiosna, która nie zakwitła to zapis fotograficzny z miejsc, przez które przetoczyła się najpierw rewolucja a później wojna. Fotografie przybliżają mieszkańców Syrii pogrążonej w bratobójczym konflikcie. Podróż zaczyna się w pierwszych dniach Arabskiej Wiosny w Damaszku kończy wojenną rzeczywistością uchodźców wewnętrznych z prowincji Idlib i Hama nękanych ze wszystkich stron przez walczące frakcje. Podczas dwóch podróży przez zrewoltowane wsie i miasteczka autor dociera do rodzin, które zamieszkały w antycznych grobowcach, do podziemnych szpitali i opuszczonych szkół. Spotyka się z przedstawicielami inteligencji, pisarzami, duchownymi, w końcu z oddziałami Wolnej Armii, która powstała przeciwko dyktaturze. I chociaż z aparatem trafia w miejsca pełne cierpienia i śmierci to nie pozostaje obojętnym na wysiłki Syryjczyków szukających odskoczni od wojny. Nawet w takich miejscach, ludzie próbują zachować pozory normalnego życia, cieszą się, palą papierosy, modlą, wspominają. 21 dni z aparatem i Syryjczykami stworzyły zapis kraju upadającego w przeddzień wielkiego exodusu na który dziś patrzy Europa.

Maciej Moskwa (ur. 1982) – fotograf, absolwent i wykładowca Sopockich Szkół Fotografii, założyciel kolektywu dokumentalistów Testigo Documentary. Od 2011 roku dokumentuje skutki konfliktu w Syrii, współautor książki Sura o wojnie i rewolucji syryjskiej. Nagrodzony tytułem zdjęcia roku w konkursach Grand Press Photo, BZ WBK Press Foto oraz Gdańsk Press Photo. Mieszka w Gdańsku.

Maciej Moskwa, Wiosna, która nie zakwitła
Od 26 października do  13 listopada 2016 roku
Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu

Dodaj komentarz