• 2016-10-29

Program Festiwalu Filmowego Pięć Smaków

Festiwal Filmowy Pięć Smaków już od 10 lat prezentuje w Polsce najlepsze kino z Azji oraz jego znaczenia i konteksty. Impreza skupiona początkowo wyłącznie na filmach wietnamskich ewoluowała do corocznego przeglądu kina z Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej, jedynego takiego w kraju. 10. edycja potrwa od 16 do 23 listopada w Warszawie oraz od 18 do 24 listopada we Wrocławiu.

 „10. Festiwal Filmowy Pięć Smaków” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„10. Festiwal Filmowy Pięć Smaków” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Region, na którym skupia się zainteresowanie organizatorów festiwalu, jest najdynamiczniej rozwijającą się gospodarczo częścią świata. Również tamtejszy przemysł filmowy przeżywa okres niezwykłego rozkwitu komercyjnego i artystycznego. Ton nadają potężne kinematografie japońska, południowokoreańska i chińska (która już wkrótce stanie się największą na świecie), ale na światowych festiwalach stale obecne są także znakomite filmy z Filipin, Kambodży czy Indonezji. Dzięki taniej i ogólnodostępnej technologii cyfrowej, twórcy z tych krajów dysponują zupełnie nowymi narzędziami, pozwalającymi im rejestrować otaczającą ich codzienność i tworzyć nowe zasady filmowej gramatyki.

Tegoroczna edycja Pięciu Smaków będzie największą w historii – zostanie na niej zaprezentowanych ponad 40 filmów. Program łączy obrazy artystyczne z komercyjnym tak, aby widzowie mieli okazję zobaczyć to, co w kinie azjatyckim najlepsze. Z jednej strony są to więc intymne historie o silnym zacięciu społecznym, pozwalające poznać lokalną rzeczywistość z wewnętrznej perspektywy, a z drugiej innowacyjne, pełne świeżości i radości z filmowej kreacji blockbustery, gromadzące przed kinowymi ekranami w swoich ojczyznach miliony widzów.

Różnorodność widać już w doborze filmów otwarcia i zamknięcia. 10. Pięć Smaków rozpocznie się pokazem Długich przeprosin, znakomitego dramatu japońskiej mistrzyni kina psychologicznego, Miwy Nishikawy. Filmem wieńczącym festiwal będzie natomiast sensacyjna Trójka Johnniego To – nowy film mistrza hongkońskiego kina gangsterskiego, wirtuozerski popis stylu i budowania napięcia, które kumuluje się aż do oszałamiającego finału.

Sekcją konkursową Pięciu Smaków jest Nowe Kino Azji, przegląd najlepszych i najważniejszych filmów ostatniego okresu, zrealizowanych przez najbardziej oryginalnych twórców nowego pokolenia. Są to obrazy odważne formalnie i tematycznie, opowiadające o aktualnych problemach mieszkańców krajów, w których zostały zrealizowane – rys społeczny jest w tym roku wyjątkowo silny. W gronie 11 filmów, które będą walczyć o laury festiwalu znalazły się m. in.: nowelowa dystopia z Hongkongu 10 lat, najgłośniejszy film polityczny ostatnich lat, o którym, ze względu na bardzo ostre działania chińskiej cenzury, pisały media na całym świecie; pokazywana m. in. w Wenecji i Toronto Droga do Mandalay Midiego Z, poetycka, ale opowiedziana z wielkim realizmem historia pary z Birmy, która nielegalnie przekracza granicę z Tajlandią, aby w bogatszym kraju szukać lepszej egzystencji; Złocisty ptak K. Rajagopala, porażający, surowy obraz ukazujący Singapur imigrantów – pełen prostytucji, bezdomności, alienacji. Ale konkurs to także zaskakujące wariacje na temat kina gatunkowego: malezyjska Przemiana Daina Saida to mroczny i spektakularny film noir, opowiadający o brutalnych mordach powiązanych z lokalnymi legendami; indonezyjski Zapis moich zmysłów Joko Anwara – thriller polityczny, w którym niewinny romans przeradza się w ryzykowną konfrontację z potężną strukturą władzy.

„Złocisty ptak”, reż. K. Rajagopal (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Złocisty ptak”, reż. K. Rajagopal (źródło: materiały prasowe organizatora)

Najlepszy film festiwalu wybierze People’s Jury – 11 miłośników kina, zakwalifikowanych do jurorskiego grona w drodze konkursu. Po raz pierwszy w historii Pięciu Smaków nagroda będzie miała wymiar finansowy. Także po raz pierwszy na festiwalu obradować będzie międzynarodowe jury organizacji NETPAC, której celem jest promowanie kina azjatyckiego na świecie

10. Festiwal Filmowy Pięć Smaków
Od 16 do 23 listopada 2016 roku
Kino Muranów i Kinoteka w Warszawie
Od 18 do 24 listopada 2016 roku
Replika: Kino Nowe Horyzonty we Wrocławiu

Dodaj komentarz