Dokument 21-latki z Polski powalczy o Oscara

Więzi Zofii Kowalewskiej jako jedyny polski krótkometrażowy film dokumentalny znalazły się na tegorocznej shortliście do Oscara. Oznacza to, że tytuł ma szansę znaleźć się pośród pięciu produkcji nominowanych w kategorii Documenatry Short Subject. Producentem filmu jest Studio Munka działające przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich.

 „Więzi”, reż. Zofia Kowalewska (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

„Więzi”, reż. Zofia Kowalewska (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

To ogromne wyróżnienie. Jestem bardzo szczęśliwa i poruszona. Kłaniam się nisko moim dziadkom, którzy z zaufaniem, odwagą i otwartością podzielili się ze mną swoją historią. Dziękuję ekipie oraz wszystkim, którzy przyczynili się do powstania filmu. To jest nasz wspólny sukces. – mówiła tuż po ogłoszeniu shortlisty Zofia Kowalewska.

Kwalifikację Oscarową zapewnił Więziom Srebrny Smok, którym nagrodzono film w czerwcu 2016 podczas 56. Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Jury uznało dokument za ciepły i pełen humoru film, wzruszającą i precyzyjnie zrealizowaną refleksję na temat miłości, przywiązania i przebaczenia. Warto dodać, że w Krakowie film miał swoją światową premierę. Oprócz Więzi na shortliście znalazło się także 9 innych dokumentów, a szansę o przejście do drugiej tury głosowania miało aż 61 filmów.

Więzi to prawdziwy debiut. Pracę nad dokument Zofia Kowalewska rozpoczęła jeszcze w klasie maturalnej. Film opowiada historię Barbary i Zdzisława, którzy są małżeństwem z 45-letnim stażem. Osiem lat temu Zdzisław zostawił Barbarę i zamieszkał z kochanką. Zdecydował się jednak wrócić do żony. Barbara przyjęła go z powrotem. Powrót do wspólnego życia w jednym mieszkaniu okazuje się jednak dla małżeństwa trudny. Zdzisław proponuje zorganizowanie jubileuszu ich związku.

Dotychczas pokazywany był na ośmiu festiwalach, a z trzech wyjechał z nagrodami jury. Poza wspominanym już 56. KFF, Więzi nagrodzono także Jantarem za najlepszy krótkometrażowy dokument podczas 35. Festiwalu Młodzi i Film w Koszalinie, a z Wrocławia wyjechał z trzecią nagrodą w Konkursie Polskim podczas 16. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty. Z kolei publiczność nagrodziła film w Opolu podczas Opolskich Lam oraz w Świdnicy na festiwalu Okiem Młodych.

Nominacje do Oscarów zostaną ogłoszone 24 stycznia 2017 roku, jednak zanim to nastąpi film powalczy o nagrody na festiwalu DOK Leipzig, który rozpoczyna się już w najbliższy piątek, a następnie w połowie listopada w Amsterdamie na IDFA.

Autorką zdjęć do Więzi jest Weronika Bilska, za dźwięk odpowiadał Krzysztof Ridan. Film zmontował Jerzy Zawadzki, a producentem wykonawczym i koproducentem dokumentu jest Katarzyna Zariczny Produkcja Filmowa. Studio Munka-SFP po raz kolejny ma szansę otrzymać nominację do Oscara za film wyprodukowany w ramach programu Pierwszy Dokument. W ubiegłym roku na shortliście znalazł się dokument Punkt wyjścia Michała Szcześniaka.

Nominacja do Oscara za film krótkometrażowy
Więzi, reż. Zofia Kowalewska
Producent: Studio Munka

Dodaj komentarz