• 2016-10-28

Słońce, to słońce mnie oślepiło

Od 21 października w kinach można oglądać film Słońce, to słońce mnie oślepiło. Inspiracją dla najnowszego filmu Anki i Wilhelma Sasnali była powieść Alberta Camus Obcy.

„Słonce, to słońce mnie oślepiło”, reż. Anka Sasnal, Wilhelm Sasnal (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

„Słonce, to słońce mnie oślepiło”, reż. Anka Sasnal, Wilhelm Sasnal (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

W filmie Słońce, to słońce mnie oślepiło przyglądają się człowiekowi, którego główną motywacją do działania jest lęk. Główny bohater, podobnie jak w powieści, wciąż ucieka przed koniecznością odnajdywania się w rzeczywistości i odgrywania określonych ról, ale także przed odpowiedzialnością. Skonfrontowany z człowiekiem, którego społeczeństwo postrzega jako obcego ze względu na kolor jego skóry, staje przed życiowym wyborem. Decyzje, które podejmuje określają nie tylko jego samego, ale i współczesne mu społeczeństwo.

Główny bohater, Rafał Mularz, to obcy z wyboru. Nie postępuje według powszechnie przyjętych reguł. Jego wyobcowanie to kwestia życiowego wyboru, ucieczka od lęków, pragnień, marzeń i ambicji. Pewnego dnia spotyka człowieka o innym kolorze skóry, jeszcze bardziej obcego niż on sam – Obcego z definicji.

Film buduje portret nie tylko głównego bohatera, ale też współczesnego społeczeństwa, które zwykle wskazuje palcem wszelką inność, odmienność. Co tak naprawdę oznacza spotkanie z Obcym? To pytanie warto zadać tak w wymiarze jednostkowym, jak również w szerszym wymiarze społecznym szczególnie w czasach narastającego nacjonalizmu i ksenofobii w krajach takich jak Polska.

Słońce, to słońce mnie oślepiło, reż. Anka Sasnal, Wilhelm Sasnal
Obsada: Rafał Maćkowiak, Małgorzata Zawadzka, Piotr Polak, Juliusz Chrząstowski
Dystrybucja: Balapolis
W kinach od 21 października 2016 roku

Dodaj komentarz