Rzeka. Słowa i Obrazy – Koji Kamoji

Koji Kamoji został laureatem Nagrody im. Jana Cybisa za rok 2015, najważniejszego polskiego wyróżnienia w dziedzinie sztuk plastycznych. Uroczysty wernisaż i wręczenie statuetki odbędzie się 28 października o godz. 19.00, zaś wystawę tego wybitnego artysty japońskiego pochodzenia będzie można odwiedzać od 29 października do 29 listopada w Domu Artysty Plastyka w Warszawie.

Koji Kamoji, „Rzeka, Słowa i Obrazy” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Koji Kamoji, „Rzeka, Słowa i Obrazy” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Nagroda im. Jana Cybisa to najstarsze i najbardziej prestiżowe wyróżnienie w dziedzinie sztuk plastycznych w Polsce. Ustanowiona została w 1973 r. przez Okręg Warszawski Związku Polskich Artystów Plastyków w celu uczczenia pamięci Jana Cybisa, którego twórczość artystyczna i działalność pedagogiczna wywarły duży wpływ na kształtowanie się polskiego środowiska artystycznego w powojennej Polsce. Jan Cybis był również głównym inicjatorem reaktywowania OW ZPAP po II Wojnie Światowej.

Za rok 2015 uhonorowany został Koji Kamoji – malarz, autor instalacji i obiektów artystycznych. Ten wybitny artysta należy obecnie do bardzo wąskiego grona twórców, którzy reprezentują polską sztukę na najważniejszych wystawach międzynarodowych. Jego artystyczne działania są jednymi z najciekawszych zjawisk w sztuce współczesnej. Koji Kamoji, urodzony w Tokio a od przeszło 50 lat mieszkający i pracujący w Polsce, nie zatracił istoty japońskiego spojrzenia na rzeczywistość. Jego realizacje związane są bardzo mocno z kulturą japońską. Odwołują się do tamtejszej tradycji i obyczaju. Z drugiej zaś strony, twórczość ta jest mocno osadzona w dziedzictwie polskiej sztuki. Silny wpływ na kształtowanie się postawy artysty miała twórczość Henryka Stażewskiego i Władysława Strzemińskiego. Sam Koji Kamoji określa siebie jako polskiego artystę japońskiego pochodzenia. Twórczość artysty dowodnie świadczy o tym, że sztuka może budować mosty. Koji Kamoji, dzięki swojemu oeuvre, jest łącznikiem między Polską a Japonią. Jego twórczość wykracza poza granice jednego państwa, jednej kultury, jednego narodu. W szerszym kontekście, wpisuje się w misję kultywowania wizji sztuki jako uniwersalnego Imago Mundi – obrazu świata wielu kultur i tradycji, które koegzystując ze sobą, mogą być dla siebie wzajemnym źródłem inspiracji i wiedzy.

Koji Kamoji, „Z cyklu Małe bóle”, 2001 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Koji Kamoji, „Z cyklu Małe bóle”, 2001 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Koji Kamoji – urodził się w 1935 roku w Tokio. W 1958 roku ukończył Akademię Sztuk Pięknych Musashino w swoim rodzinnym mieście. Rok później przyjechał do Polski i rozpoczął studia w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni Artura Nacht – Samborskiego. Dyplom ASP otrzymał w 1966 roku. Wybór Polski jako miejsca studiów nie był zupełnie przypadkowy – rodzina Kamoji od kilku pokoleń związana jest bardzo silnie z Polską. Wuj i stryj artysty byli wybitnymi znawcami, tłumaczami i popularyzatorami polskiej literatury. Dzięki ich tłumaczeniom do Japonii trafiły przekłady książek m.in. Bruno Schulza, Stanisława Ignacego Witkiewicza, Isaaca B. Singera, Witolda Gombrowicza, Adama Mickiewicza. Byli również autorami wielu książek na temat Polski.

Charakterystyczną cechą prac artysty jest minimalizm formy, który swoją lapidarnością i skrótowością przywołuje na myśl japońskie haiku. Ogromną rolę w sztuce Koji Kamojiego odgrywają elementy natury i jej symbolika. Lokując swoją twórczość w nurcie tzw. sztuki ubogiej, artysta wykorzystuje bardzo często materiały naturalne jak kamienie, drewno, piasek. Twórczość Kamojiego przeważnie ma charakter efemeryczny. Zakotwiczona w sztuce Site-specific, tworzona jest z myślą o funkcjonowaniu w precyzyjnie określonym miejscu, w którym ma być prezentowana.

Wystawa Rzeka. Słowa i Obrazy, Koji Kamoji 
Kurator: Stefan Szydłowski
Organizator: Okręg Warszawski Związku Polskich Artystów Plastyków
Od 29 października do 29 listopada 2016 roku
Wernisaż: 28 października 2016 roku, godz. 19.00
Galeria w Domu Artysty Plastyka przy ul. Mazowieckiej 11a w Warszawie

Dodaj komentarz