Sztuka w projektowaniu

Stowarzyszenie Architektów Polskich zaprasza na wystawę prac Jerzego Budziszewskiego, która będzie miała miejsce w dniach 27 i 28 października w siedzibie SARP-u przy ul. Foksal w Warszawie.

Jerzy Budziszewski, bez tytułu, 1992 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jerzy Budziszewski, bez tytułu, 1992 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jerzy Budziszewski (Joshua Benor) (1950–2006) po studiach malarskich w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych u prof. S. Gierowskiego (dyplom 1975) i pierwszym okresie twórczości, bogatym w wystawy i nagrody, wyemigrował w 1988 roku do Izraela, by w latach dziewięćdziesiątych przenieść się stamtąd do Nowego Jorku. W latach 70. i początku 80. zajmował się eksperymentami w dziedzinie połączenia malarstwa i architektury: kompozycje ścienne w Krapkowicach, na osiedlu w Lublinie, na dworcu w Mińsku Mazowieckim, a także w Warszawie – w Szpitalu Kolejowym i w Domu Słowa Polskiego.

W czasie pobytu w USA Budziszewski skupił się przede wszystkim na malarstwie i grafice. Tworzył także obiekty z elementów drewnianych, które raz przypominały wieloelementowe obrazy, a kiedy indziej podstawowe w prostocie konstrukcje rzeźbiarskie. Podkreślały one doskonałość kompozycyjną linii prostej i przenikanie formy z przestrzenią. To sztuka zwięzła w swojej estetyce i kształcie, o przejrzystej grze środków, poddana pięknu geometrii. Widać w niej wyraźny wpływ konstruktywistów rosyjskich oraz prac Henryka Stażewskiego.

28 października o godz. 15.00 odbędzie się także wykład profesora Andrzeja Turowskiego Sztuka w projektowaniu.

Jerzy Budziszewski, bez tytułu, 2000 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jerzy Budziszewski, bez tytułu, 2000 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jerzy Budziszewski. Kwadrat
Malarstwo/Konstrukcje/Reliefy/Architektony
27 i28 października 2016 roku
Wykład Andrzeja Turowskiego
28 października 2016 roku, godz. 15.00
SARP w Warszawie

Dodaj komentarz