Artyści o śmierci…

Od 28 października w Zbrojowni Sztuki w Gdańsku można oglądać wystawę zbiorową Fête Funèbre. Pomysłodawcami wystawy są artyści z Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku: Teresa Miszkin i Zbigniew Gorlak.

„Fête Funèbre” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Fête Funèbre” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Podczas wstępnych rozmów o kształcie wystawy obecny był nieżyjący już malarz, poeta historyk i krytyk sztuki Jerzy Kamrowski. Artysta swoje refleksje na temat nieuchronności przemijania i śmierci pozostawił w tekście Fête funèbres, który stał się poetyckim i filozoficznym manifestem, punktem wyjścia w budowaniu koncepcji wystawy. Poprzez pryzmat własnych doświadczeń artyści w różny sposób odnoszą się do tematu przemijania, wskazują nieuchronność upływu czasu, destrukcję i zmianę ludzkiego ciała, które podlega starości. Na przestrzeni różnych epok temat ten był chętnie podejmowany przez artystów, myślicieli i filozofów. Artyści, za pomocą metafizycznego języka symboli, obrazowali śmierć, skłaniali odbiorców do refleksji nad kruchością ludzkiej egzystencji. Wystawa Fête funèbre prezentuje dzieła współczesnych twórców, których sztuka porusza temat przemijania jednocześnie wskazując różne perspektywy postrzegania śmierci.

Artyści biorący udział w wystawie: Zbigniew Bajek, Beata Ewa Białecka, Mariusz Białecki, Witosław Czerwonka (twórcami artystycznego portretu dedykowanego prof. Witosławowi Czerwonce są Andrzej Awsiej i Joanna Kabala), Krzysztof Gliszczyński, Zbigniew Gorlak, Katarzyna Józefowicz, Anna Królikiewicz, Jerzy Kamrowski, Jacek Kornacki, Lech Majewski, Janusz Marciniak, Teresa Miszkin, Jacek Rykała, Marek Wrzesiński, Jacek Zdybel.

Więcej o wystawie na stronie Wydarzenia.o.pl.

Fête Funèbre
Kuratorzy: Mariola Balińska (Muzeum Narodowe w Gdańsku), Jacek Kornacki (Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku)
Od 28 października do 27 listopada 2016 roku
Zbrojownia Sztuki w Gdańsku

Dodaj komentarz

Konkursy

Cytaty


Magazyn

Sonda

Działalność której instytucji zajmującej się promowaniem designu cenisz najbardziej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR