• 2016-10-28

Benjamin Clementine w Warszawie!

19 grudnia w stołecznym Palladium odbędzie się przedświąteczny recital Brytyjczyka porównywanego do Leonarda Cohena czy Jacquesa Brela. Benjamin zaprezentuje utwory z wielokrotnie nagradzanego albumu At Least For Now – jednego z najbardziej niesamowitych debiutów ostatnich lat.

„Benjamin Clementine” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Benjamin Clementine” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

To będzie niezwykłe zamknięcie koncertowego sezonu w Polsce, bo Benjamin to postać na jaką świat muzyki czekał od dawna. Od lat na muzycznej scenie nie było równie utalentowanego debiutanta – charyzmatycznego performera obdarzonego unikalnym głosem i pełną emocji ekspresją. Clemetine, czerpiący z jednej strony z piosenki francuskiej, ale też fascynujący się rockiem i Marią Callas, klasycznie wykształcony pianista to oryginał na miarę Leonarda Cohena czy nawet Billie Holiday. Urodzony w Londynie muzyk, jako 19 latek wyemigrował do Paryża, gdzie przez lata grywał w metrze oraz barach standardy Niny Simone, Cohena i Brela. Z czasem zdobył wielkie uznanie w paryskim środowisku, by po premierze albumu At Least For Now, podbić światowe sceny. Uhonorowany zarówno „francuskim Grammy” czyli nagrodą „Victoires de la Musique” jak i najbardziej prestiżowym brytyjskim wyróżnieniem „Mercury Award”, występuje w najwspanialszych salach koncertowych świata. Liczne grono oddanych fanów zdobył również w Polsce. W tym roku zagrał, transmitowany na antenie „Trójki”, kameralny koncert w Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej. Wraz z Kwintetem Smyczkowym Polskiej Orkiestry Radiowej jako gość specjalny wykonał też piosenkę London podczas Gali Fryderyków.

Muzyka Benjamina Clementine przywołuje w pamięci tak wybitnych twórców jak Billie Holiday, Leonard Cohen, Nina Simone czy Nick Cave. Nieobce jest mu też dziedzictwo francuskiej piosenki – Edith Piaf, Jacquesa Brela czy Charlesa Aznavoura. Niezwykle szczery, obdarzony przejmującym głosem i literackim talentem, Benjamin stworzył nową muzyczną jakość czerpiąc z tradycji folku, bluesa, soulu i jazzu. Płyta At Least For Now to rodzaj jego muzycznej autobiografii, na granicy artystycznego ekshibicjonizmu. „Śpiewam to, co mówię, mówię to co czuję, czuję to co gram” – podsumowuje swoją twórczość artysta.

Szczególnej głębi i liryzmu jego melancholijne kompozycje nabierają w wykonaniach koncertowych. Benjamin to charyzmatyczny performer, przykuwający uwagę niezwykłą prezencją, wspaniałym głosem, unikalnym stylem gry na pianinie i emocjonalną ekspresją. Pierwszy polski klubowy recital niezwykłego twórcy będzie wspaniałym wprowadzeniem w świąteczny czas, celebracją piękna i szlachetności muzyki.

Benjamin Clementine | At Least For Now
19 grudnia 2016 roku
Klub Palladium w Warszawie

Dodaj komentarz