• 2016-10-27

Tof Miriam

27 października w Centrum Kultury Dwór Artusa w Toruniu odbędzie się koncert Zohar Fresco Quartet.

Zohar Fresco (źródło: materiały prasowe organizatora)

Zohar Fresco (źródło: materiały prasowe organizatora)

Zohar Fresco jest jednym z najbardziej znanych perkusjonalistów na świecie, artystą dość dobrze znanym polskiej publiczności, przede wszystkim jako uczestnik projektów Leszka Możdżera, członek jazzowego trio Możdżer Danielsson Fresco. Tym razem wraz z formacją Zohar Fresco Quartet przedstawi swój autorski album.

Ten koncert to jeden z akcentów międzynarodowych w programie Forte Artus Festival 2016. Formacja Fresco zaprezentuje muzykę, którą dedykuje bębnowi ramowemu, zwanemu po hebrajsku Tof Miriam – jednemu z najbardziej starożytnych instrumentów świata. Leader rozwija unikalny muzyczny dialekt bębna ramowego i redefiniuje swój styl grania, charakteryzujący się oryginalną techniką palców, notacją i językiem bębnów zwanym manegina. Przywraca bębnom ramowym pierwsze miejsce na scenie, prezentując bogactwo ich dźwięków i ekspresyjność.

Koncert jest swoistą prezentacją historii bębnów ramowych oraz starożytnej kultury. Przedstawia różne formy gry. Na program składają się autorskie kompozycje lidera zainspirowane przez starożytny Tof Miriam, takie jak m.in. znane polskiej publiczności w jazzowych interpretacjach z płyty Możdżer Danielsson Fresco: Polska, Chai Peiomt oraz Shavuot.

Fresco wygrywa niesamowite frazy o złożonych i skomplikowanych rytmach, często w nieregularnym metrum. Ciekawie wykorzystuje swój głos, który nie tylko służy do śpiewania tematów w języku hebrajskim, ale także podkreśla dynamicznymi sylabami struktury rytmiczne, co przypomina hinduskie ragi. Dominują fragmenty etniczne o bliskowschodnim rodowodzie, gdzie rytm jest najważniejszym składnikiem. Nie brakuje też elementów improwizacji jazzowej (głównie w partiach fortepianu) i wątków lirycznych. – mówi Zbigniew Wrombel.

Skład:

  • Zohar Fresco – perkusjonalia, śpiew
  • Tomer Bar – fortepian
  • Mark Moshayev – perkusja
  • Christos Barabas – ney, śpiew

Zohar Fresco Quartet | Tof Miriam
27 października 2016 roku, godz. 19.00
Centrum Kultury Dwór Artusa w Toruniu

Dodaj komentarz

Sonda

Kolekcjonuję:

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

Konkursy

Cytaty


Magazyn

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR