• 2016-10-27

XXIII Międzynarodowe Spotkania Sztuki Akcji Rozdroże

Fundacja Sztuka i Współczesność oraz Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski prezentują XXIII Międzynarodowe Spotkania Sztuki Akcji. Rozdroże 2016: Spektakle artystów z Holandii i z Polski, które odbędą się między 25 października a 8 listopada w Warszawie. Kuratorem programu festiwalu jest Janusz Marek.

Club Guy&Roni, „Slagewerk den happiness”, fot. Martijn Halie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Club Guy&Roni, „Slagewerk den happiness”, fot. Martijn Halie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Podczas festiwalu prezentowane będą spektakle z pogranicza tańca współczesnego i teatru oraz spektakl łączący animację teatralną i filmową. Zaproszone przedstawienia stworzyli artyści działający w Holandii i w Polsce. Prezentowane spektakle wyróżniają się oryginalną formą i siłą ekspresji, osiąganą dzięki intensywnej interakcji między tańcem i muzyką oraz animacją i ścieżką dźwiękową.

Interdyscyplinarny, autorski festiwal Rozdroże (organizowany corocznie od 1994 r.) prezentuje nowatorskie spektakle z pogranicza teatru, tańca i sztuk wizualnych. Do udziału w festiwalu zapraszani są wybitni (lecz nieznani w Polsce) artyści z zagranicy. Dzieła artystów z zagranicy konfrontowane są z pracami artystów polskich działających w tym samym obszarze poszukiwań. W ciągu 22 lat na festiwalu wystąpili artyści z 16 krajów, w tym tak wybitni, jak: Teatr Tańca Piny Bausch z Niemiec, performerka i wokalistka Meredith Monk ze Stanów Zjednoczonych, czy tancerz Kazuo Ohno z Japonii. W imprezach dotychczasowych edycji festiwalu wzięło udział ok. 50 tysięcy widzów.

Po raz pierwszy w Warszawie wystąpi ceniony w Europie Teatr Hotel Modern i Arthur Sauer z Rotterdamu. Zespół pokaże poruszające, wielokrotnie nagradzane przedstawienie De grote Oorlog (Wielka wojna) z 2001 roku. Obserwujący ten spektakl animacji przedmiotów, stają się jednocześnie widzami tworzonego na żywo filmu „reportażu” z okopów pierwszej wojny światowej. Dzięki przywołaniu autentycznych listów żołnierzy oraz dzięki obrazom z okopów filmowanym za pomocą mini kamer, groza i absurd wojny zostaja sprowadzone do ludzkiego, jednostkowego wymiaru. Hotel Modern został założony w 1997 roku i jest kierowany przez artystę wizualnego Hermana Helle oraz aktorki: Pauline Kalker i Arlene Hoornweg. Obok nich współautorem prezentowanego spektaklu jest Arthur Sauer, kompozytor tworzonej na żywo ścieżki dźwiękowej. Grupa działa na pograniczu teatru i sztuk wizualnych. W nowatorski sposób łączy animację teatralną i filmową, kreując nową formę: tworzony na żywo film animowany. Przestrzeń spektakli zespołu stanowi plan filmowy ze studiem dźwiękowym i miniaturowym modelem fragmentu rzeczywistego terenu. Animowane przedmioty są filmowane za pomocą mini kamer, z których obraz jest transmitowany na duży ekran. Twórcy z Rotterdamu perfekcyjnie łączą materiały dokumentalne z fikcją, umiejętnie balansując między realnością i iluzją. Hotel Modern występował w teatrach i na festiwalach w Europie, Ameryce i Azji (m.in. w Paryżu, Rzymie, Wenecji i Singapurze). Spektakl De grote Oorlog (Wielka wojna) będzie dwukrotnie prezentowany w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski.

Po raz pierwszy w Warszawie wystąpi również międzynarodowy zespół tańca współczesnego Club Guy & Roni z Groningen, kierowany przez choreografów Guy Weizmana i Roni Haver. Ten ceniony w Holandii zespół zyskał uznanie widzów wielu europejskich teatrów i festiwali. Happiness to najnowszy, tegoroczny spektakl międzynarodowej grupy tańca współczesnego Club Guy & Roni i zespołu perkusyjnego Slagwerk Den Haag. Z charakterystyczną dla nich dynamiką i przymrużeniem oka artyści opowiadają o poszukiwaniu szczęścia przez dalekich od ideału antybohaterów. Czy trzeba być szczęściarzem, by doświadczyć prawdziwego szczęścia ? – pytają autorzy spektaklu. Przedstawienie, inspirowane filmem Happiness amerykańskiego reżysera Todda Solondza, to „wybuchowa mieszanka” absurdalnej, słodko-gorzkiej komedii z ekspresyjnym tańcem do granej na żywo, porywającej muzyki. Twórcami spektaklu są działający w Holandii cenieni izraelscy choreografowie Guy Weizman i Roni Haver oraz kompozytorzy Frank Wienk (Binkbeats, Slagwerk Den Haag) i Niels Broos (Kyteman Orchestra). W międzynarodowym składzie działającej od 2002 roku grupy Club Guy & Roni występuje Polak, Igor Podsiadły, laureat nagrody Swana dla najlepszego tancerza tańca współczesnego w Holandii w 2014 roku za rolę w spektaklu Naked Lunch. Prestiżowa nagroda Swana została także przyznana grupie Club Guy & Roni za Midnight Rising w kategorii: najlepszy spektakl tańca współczesnego w Holandii w 2013 roku. Spektakl Happiness zostanie pokazany w Międzynarodowym Centrum Kultury Nowy Teatr.

Podczas festiwalu dwukrotnie pokazany zostanie w CSW Zamek Ujazdowski spektakl Drugi pokój – impresja według Zbigniewa Herberta z 2008 roku w wykonaniu Unii Teatr Niemożliwy z Warszawy. Twórcy spektaklu to: reżyserka Dorota Anna Dąbek, kompozytor Grzegorz Małkowski oraz twórca wizualizacji Tomasz Taracha. Teatralna wersja radiowego słuchowiska Herberta łączy fascynujące wizualizacje z teatrem cieni oraz oryginalną ścieżką dźwiękową. Oryginalna forma tego rzadko granego w Warszawie spektaklu służy prezentacji obrazu ludzkich postaw. W spektaklu nie ma jednak miejsca na psychologiczne budowanie postaci. Głosy niewidocznych postaci i przewijające się przed oczami publiczności niewyraźne cienie ludzkich sylwetek potęgują nastrój grozy sąsiedzkiej tragedii.

Hotel Moderne, „De grote Oorlog”, fot. Joost den Broek (źródło: materiały prasowe organizatora)

Hotel Moderne, „De grote Oorlog”, fot. Joost den Broek (źródło: materiały prasowe organizatora)

Unia Teatr Niemożliwy to stowarzyszenie skupiając artystów różnych dziedzin sztuki zajmujących się głównie sztuką teatru lalek dla dorosłych. Jest to jedna z najwyżej cenionych grup uprawiających teatr animacji w Polsce. W 1977 roku zespół założyli: Marek B. Chodaczyński, Dorota Anna Dąbek, Anna Porusiło-Dużyńska, Maciej Dużyński oraz Bogdan Edmund Szczepański. Spektakle Unii Teatr Niemożliwy były prezentowane z sukcesami w wielu krajach m.in we Francji, Włoszech, Niemczech, Wlk. Brytanii w Stanach Zjednoczonych. Otrzymały też wiele nagród m.in na festiwalach teatralnych: Malta w Poznaniu i Kontrapunkt w Szczecinie. Unia Teatr Niemożliwy jest także organizatorem cenionego w Europie Międzynarodowego Festiwalu Teatru Lalek i Animacji Filmowej dla Dorosłych Lalka też Człowiek. Niemczech, Wlk. Brytanii

Teatr Dada von Bzdülöw to jeden z najbardziej cenionych polskich zespołów niezależnych. Skupia tancerzy i aktorów działających na pograniczu teatru, tańca współczesnego i sztuki art performance. Działa w Gdańsku od 1993 roku. Jego założycielami są: Leszek Bzdyl i Katarzyna Chmielewska. W setną rocznicę początków ruchu dadaistycznego, prowadzona przez Leszka Bzdyla grupa pokaże w CSW Zamek Ujazdowski groteskowe przedstawienie Intro do muzyki postpunkowego zespołu Nagrobki (Macieja Salamona i Adama Witkowskiego). Spektakl z 2015 roku,w reżyseriizałożycieli grupy, wyśmiewa polskie stereotypy, mity i fobie.  Teatr Dada von Bzdülöw stworzył ponad 40 spektakli wyróżniających się precyzją ruchu i walorami wizualnymi. Przedstawienia zespołu były prezentowane w 20 krajach, m.in. w Niemczech, Wlk. Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Korei Południowej, Chinach oraz we Francji i we Włoszech. Grupa współpracowała z Teatrem Miejskim w Gdyni,Teatrem Nowym w Łodzi i z Klubem Żak w Gdańsku, a w ostatnich latach – z Teatrem Wybrzeże w Gdańsku. Przedstawienie Factor T stworzone w koprodukcji z Dance Advance w Filadelfii i Art Stations Foundation zostało uznane przez krytyków tańca za najlepszy polski spektakl 2008 roku. Przedstawienia Teatru Dada von Bzdülöw były prezentowane na Polskiej Platformie Tańca w 2010, 2012 i 2014 roku.

XXIII Międzynarodowe Spotkania Sztuki Akcji. Rozdroże 2016
Organizatorzy: Fundacja Sztuka i Współczesność oraz Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski
Od 25 października do 8 listopada 2016 roku
Warszawa

Dodaj komentarz