Teatr życia. Wystawa prac graficznych Zhanga Minjie

Wystawa Teatr Życia jest wydarzeniem szczególnym, zaprezentowano na niej prace Zhanga Minjie, laureata nagrody im. Leona Wyczółkowskiego, ufundowanej przez Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy podczas Międzynarodowego Triennale Grafiki w Krakowie w 2015 roku.

Zhang Minjie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Zhang Minjie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Bydgoskie muzeum współpracuje ze Stowarzyszeniem MTG w Krakowie od 2009 roku, wtedy włączono do programu towarzyszącego Triennale cykl wystaw graficznych zatytułowanych Wielość w jedności. Ekspozycja w sposób symboliczny honoruje przypadającą na 2016 rok 50. rocznicę pokazów międzynarodowej grafiki w Krakowie.

Jury Nagród zadecydowało, że to właśnie litografia z cyklu Scena chińskiego artysty Zhanga Minjie spośród prac graficznych nadesłanych z całego świata, najlepiej koresponduje z twórczością wielkiego mistrza Leona Wyczółkowskiego. Ten wybitny polski artysta zainteresował się grafiką w początku XX wieku. Po wielu eksperymentach z technikami metalowymi, czy fluorofortą i algrafią, wypróbował swoich sił w litografii i to właśnie jej pozostał wierny do końca życia. Opanował tę technikę do mistrzostwa, eksperymentując zarówno w zakresie materiału, metod opracowania, jak i tematyki. Nie bez powodu nazwany został przez jednego z krytyków „Rembrandtem litografii”. To właśnie ów wspaniały warsztat oraz precyzja wykonania zbliża do siebie obu artystów.

Prace prezentowane na wystawie pochodzą z dojrzałego okresu twórczości artysty – od zakończenia studiów w Pekinie na Wydziale Grafiki Centralnej Akademii Sztuk Pięknych w 1990 roku, aż po dzień dzisiejszy, kiedy aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym i naukowym Chin. Zhang Minjie pełni funkcję dziekana Wydziału Malarstwa Ściennego Narodowej Akademii Sztuk Pięknych w Hangzhou, dyrektora Stowarzyszenia Grafików Prowincji Hebei, członka zarządu Stowarzyszenia Grafików Chińskich oraz członka Państwowego Stowarzyszenia Sztuki Chińskiej.

Doświadczenia osobiste łączą i przeplatają się w pracach Zhanga z polityczną sytuacją Chin. Bardzo często artysta w swoich dziełach przedstawia fragmenty Wielkiego Muru, który po „rozluźnieniu” komunizmu został na nowo zinterpretowany przez wielu chińskich artystów. Zhang od początku lat 90. przez ponad 10 lat mieszkał i pracował w Qinhuangdao – miejscowości, w której znajduje się wschodni kraniec Wielkiego Muru. To właśnie podróż wzdłuż tego malowniczego fragmentu, gdzie mur wchodzi wprost do Morza Żółtego, wywarła na nim ogromne wrażenie. Natchnęło to artystę do wykorzystania w swoich pracach motywu Wielkiego Muru jako miejsca przepełnionego postaciami ludzkimi podczas tańców, akrobacji czy pląsów na szczudłach (cykl Taniec na murach i pod Wielkim Murem, 1992; seria Fragment muru, 1994). Z niezwykłą śmiałością Zhang wykorzystuje również ikony sztuki Zachodu, komentując aktualne problemy społeczne i polityczne. Swoje refleksje artysta zamieścił m.in. w cyklu litografii Scena (2013–2016), w którym wykorzystuje słynne rzeźby jak Grupa Laokona, Nike z Samotraki czy Pietę Michała Anioła. Ta ostatnia znalazła się w pracy nr 1 z cyklu nagrodzonej podczas Międzynarodowego Triennale Grafiki w Krakowie w 2015 roku.

Zhang Minjie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Zhang Minjie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawie głównej towarzyszy aneks ulokowany w Exploseum. Artysta zainspirowany tym miejscem podczas wizyty w Bydgoszczy w 2015 roku postanowił zaprezentować tu cykl sześćdziesięciu drzeworytów Wirujący dźwięk (2010–2016). Surowe, budowane ekspresyjną kreską prace, dotyczą rzeczywistości wojennej podczas starcia Chin i Japonii w latach 1937–1945. Przedstawienia zmultiplikowanych postaci żołnierzy, broni, krwawych walk czy szturmów stanowić będą symboliczne nawiązanie do wydarzeń, które miały miejsce w tym czasie w Europie (II wojna światowa) oraz tragicznego losu robotników pracujących dla III Rzeszy na terenie Bydgoszczy, w fabryce zbrojeniowej DAG Fabrik.

Tekst: Honorata Gołuńska

Teatr życia. Wystawa prac graficznych Zhanga Minjie
Od 27 października do 31 grudnia 2016 roku
Galeria Sztuki Nowoczesnej, Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy

Dodaj komentarz