Powieść kryminalna pisana z publicznością

28 października w Królikarni będzie można wziąć udział w kolejnym odcinku projektu artystycznego Tamam Shud Aleksa Cecchettiego. To już trzecie z serii wydarzeń, podczas których artysta wspólnie z publicznością pisze kolejne epizody powieści kryminalnej. Pierwszy odcinek gościł w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, drugi – na paryskim Montmartre.

Alex Cecchetti, „Tamam Shud” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Alex Cecchetti, „Tamam Shud” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Jestem martwy. Moje rozczłonkowane ciało znaleziono gdzieś między Los Angeles i Warszawą. Morderstwo, wypadek, samobójstwo – śledczy nie znaleźli żadnego istotnego tropu, moja tożsamość wciąż jest nieznana, a ja sam niewiele pamiętam. Dlatego postanowiłem przeprowadzić dochodzenie w sprawie mojej śmierci. Jedyny trop: w zaszytej kieszonce w spodniach znalazłem wyrwany z książki strzęp papieru ze słowami Tamam Shud, To koniec”  – Tak zaczyna się powieść kryminalna, którą pisze na specjalne zamówienie Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski włoski artysta Alex Cecchetti. Artysta pracuje nad nową książką za pomocą takich narzędzi jak performans czy wystawa, wciągając tym samym publiczność w sam środek dramatycznej fabuły. W czasie poszczególnych wydarzeń opowiada kolejne rozdziały i podejmuje próby rozwiązania kryminalnej zagadki. Publiczność, kuratorzy i dziennikarze pełnią w projekcie nietypową rolę detektywów.

W poprzednich odcinkach widzowie spotkali anioły, sprzątaczkę, która nieopatrznie zatarła ślady zbrodni, podróżowali również do Los Angeles. W sekretnym ogrodzie w Paryżu artysta demonstrował trujące właściwości niektórych pospolitych roślin. Czyżby bohater umarł za sprawą ogrodnika? Tym razem spotkanie odbędzie się w piekle i niebie. Wydarzenie Nuovo Mondo: Wycieczka z przewodnikiem po niebie i piekle to już trzeci epizod powieści artystycznej.

Alex Cecchetti przeprowadzi uczestników przez tajemnicze korytarze pałacu Królikarnia, w których odczyta znane fragmenty poezji. W rolę Charona wcieli się niekwestionowana gwiazda współczesnego brytyjskiego teatru Tim Etchells. Wycieczce przyświeca hasło: „Co jest piekłem dla wielu, może być niebem dla nielicznych”.

Alex Cecchetti jest artystą, poetą i choreografem, który mieszka w Paryżu. Jego trudną do sklasyfikowania twórczość można określić mianem sztuki przekraczającej tradycyjne definicje dzieła. W swojej twórczości posługuje się rysunkiem, performansem, instalacją oraz tekstem literackim. Brał udział w międzynarodowych wystawach między innymi w Serralves Foundation w Porto, Serpentine Galleries, South London Galleries i Fiorucci Art Trust w Londynie, Centre Pompidou, Jeu de Paume, Fondation d’Entreprise Ricard i Palais de Tokyo w Paryżu, MAXXI w Rzymie, CAC w Wilnie.

The Book Lovers – kuratorzy projektu Tamam Shud. Joanna Zielińska i artysta David Maroto od 2011 roku prowadzą badania na temat powieści pisanych przez artystów wizualnych. Podstawowym celem projektu jest zgromadzenie kolekcji powieści artystycznych wraz z internetową bazą danych, uzupełnioną przez serię wystaw i programów, tworzenie tymczasowych księgarń i wydawanie publikacji. Projektowi partneruje wiele międzynarodowych instytucji sztuki.

Tamam Shud (epizod 3), Alex Cecchetti
Nuovo Mondo: Wycieczka z przewodnikiem po niebie i piekle
Organizatorzy: Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski i Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego Królikarnia
Kuratorzy: The Book Lovers
Udział biorą: Tim Etchells i Ola Maciejewska
28 października 2016 roku, godz. 19.00
Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Warszawie

Dodaj komentarz