• 2016-10-27

W domu rodzinnym Horáków…

18 listopada do kin wchodzi czeski komediodramat Opieka domowa w reż. Slávka Horáka. Film, balansując pomiędzy tonami komediowymi i słodko-gorzkimi, opowiada o egzystencjalnych wyborach pielęgniarki, która przedkłada potrzeby innych nad swoje. To również opowieść o miłości pomiędzy nietuzinkową parą w średnim wieku.

 „Opieka domowa”, reż. Slávek Horák (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

„Opieka domowa”, reż. Slávek Horák (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Opieka domowa została doceniona podczas MFF w Palm Springs, gdzie reżyser otrzymał nagrodę Directors to Watch, a odtwórczyni głównej roli Alena Mihulová nagrodę FIPRESCI. Na zeszłorocznym MFF w Karlowych Warach film otrzymał również nagrodę dla najlepszej aktorki. Opieka domowa to debiut reżyserski Slávka Horáka, który w swoim filmie zebrał wspaniałych czeskich aktorów znanych polskiej publiczności z takich filmów jak Pupendo czy Musimy sobie pomagać.

Vlasta, pielęgniarka opiekująca się marudnymi pacjentami w ich domach, z pasją i poświęceniem wykonuje swoją pracę, kocha też gorąco swojego męża Lada i córkę. Wszyscy troje żyją w rejonie Czech znanym z produkcji wina. Pewnego dnia życie bohaterki drastycznie się zmienia i będzie ona musiała wyjść ze swojej roli. Smutne i wesołe tony przeplatają się w opowieści o Vlaście, która pomagała innym, a teraz sama będzie potrzebowała pomocy. Jej mąż, typowy facet z małego miasteczka skupia się na pracy w swoim warsztacie i popija śliwowicę. Z czasem okaże się jednak, że za fasadą twardziela i żartownisia skrywa się wrażliwy mężczyzna. W poszukiwaniu tematu Horák udał się do rodzinnego domu, bo chciał zrobić obraz o spokojnym, wiejskim życiu. Na miejscu zdał sobie sprawę, że jego matka, pielęgniarka domowa, jest doskonałym prototypem bohaterki filmowej – jej opowieści były zajmujące i niesamowite.

Rodzice reżysera byli więc inspiracją głównych postaci Opiece domowej, co sprawiło, że dzieło to jest tak bliskie życia i autentyczne w portretowaniu relacji międzyludzkich. Film w przeważającej części nakręcono w domu rodzinnym Horáków, ich ogrodzie, warsztacie i winnicy, więc miejsca te dobrze oddają atmosferę tego regionu Czech. Cześć kostiumów z kolei to ubrania matki reżysera, a epizody zagrali naturszczycy z tamtych okolic.

Opieka domowa, reż. Slávek Horák
Obsada: Boleslav Polívka, Zuzana Kronerová, Tatiana Vilhelmová, Alena Mihulová
Dystrybutor: Spectator
W kinach od 18 listopada 2016 roku

Dodaj komentarz