• 2016-10-27

Messe de Nostre Dame oraz Miłość i Melancholia

Koncert Guillaume de Mauchaut – Messe de Nostre Dame oraz Miłość i Melancholia to kolejna wyjątkowa propozycja Wrocławskich Kameralistów. Wieczór z wyjątkową muzyką epoki średniowiecza odbędzie się we wrocławskim Ratuszu w sobotę 29 października.

„Guillaume de Mauchaut – Mese de Nostre Dame oraz Miłość i Melancholia” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Guillaume de Mauchaut – Mese de Nostre Dame oraz Miłość i Melancholia” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Twórczość Guillaume de Machaut, w doskonały sposób wiążąca poezję i muzykę, jest niewątpliwym ideałem średniowiecznej liryki świeckiej w XIV wieku. Z jednej strony, na gruncie poezji Machaut dokonał ukoronowania rycerskiego ideału miłości dwornej, arystokratycznych cnót honoru i wierności oraz miłości, rozumianej nie tylko jako rozkosz, ale przede wszystkim próba. Dominujące tu uczucia to rezygnacja i melancholia. Z drugiej, muzycznej strony, Machaut stał się najważniejszą postacią epoki, doprowadzając do szczytu formy polifoniczne.Formy motetowe zastosował kompozytor także w swym najważniejszym dziele religijnym Messe de Nostre Dame w częściach Kyrie, Sanctus, Agnus Dei oraz Ite missa est. Messe de Nostre Dame jest jednym z najwcześniejszych przykładów kompozycyjnie integralnych form cyklicznych obejmujących całe Ordinarium missae wraz z Ite missa est. Utwór ten jest dziś uważany za jedno z najważniejszych osiągnięć muzyki epoki średniowiecza.

Guillaume de Mauchaut | Messe de Nostre Dame oraz Miłość i Melancholia
29 października 2016 roku, godz. 18.00
Wrocławscy Kameraliści

Dodaj komentarz

Konkursy

Cytaty


Magazyn

Sonda

Działalność której instytucji zajmującej się promowaniem designu cenisz najbardziej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR