• 2016-10-27

Messe de Nostre Dame oraz Miłość i Melancholia

Koncert Guillaume de Mauchaut – Messe de Nostre Dame oraz Miłość i Melancholia to kolejna wyjątkowa propozycja Wrocławskich Kameralistów. Wieczór z wyjątkową muzyką epoki średniowiecza odbędzie się we wrocławskim Ratuszu w sobotę 29 października.

„Guillaume de Mauchaut – Mese de Nostre Dame oraz Miłość i Melancholia” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Guillaume de Mauchaut – Mese de Nostre Dame oraz Miłość i Melancholia” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Twórczość Guillaume de Machaut, w doskonały sposób wiążąca poezję i muzykę, jest niewątpliwym ideałem średniowiecznej liryki świeckiej w XIV wieku. Z jednej strony, na gruncie poezji Machaut dokonał ukoronowania rycerskiego ideału miłości dwornej, arystokratycznych cnót honoru i wierności oraz miłości, rozumianej nie tylko jako rozkosz, ale przede wszystkim próba. Dominujące tu uczucia to rezygnacja i melancholia. Z drugiej, muzycznej strony, Machaut stał się najważniejszą postacią epoki, doprowadzając do szczytu formy polifoniczne.Formy motetowe zastosował kompozytor także w swym najważniejszym dziele religijnym Messe de Nostre Dame w częściach Kyrie, Sanctus, Agnus Dei oraz Ite missa est. Messe de Nostre Dame jest jednym z najwcześniejszych przykładów kompozycyjnie integralnych form cyklicznych obejmujących całe Ordinarium missae wraz z Ite missa est. Utwór ten jest dziś uważany za jedno z najważniejszych osiągnięć muzyki epoki średniowiecza.

Guillaume de Mauchaut | Messe de Nostre Dame oraz Miłość i Melancholia
29 października 2016 roku, godz. 18.00
Wrocławscy Kameraliści

Dodaj komentarz