Święto Animacji

28 października to Międzynarodowy Dzień Animacji. Największe niekomercyjne święto filmu animowanego oparte na wzajemnej wymianie i komunikacji między twórcami i wielbicielami animacji. Ta data nie jest przypadkowa: tego dnia w 1892 roku w Grevin Museum w Paryżu, odbył się pierwszy publiczny pokaz animacji Theatre Optique Emile Reynauda.

„15. Międzynarodowy Dzień Animacji” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„15. Międzynarodowy Dzień Animacji” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tego dnia na całym świecie odbywają się pokazy filmów animowanych, wystawy, seminaria i warsztaty koordynowane przez ASIFA –Międzynarodowe Stowarzyszenie Twórców Filmu Animowanego we współpracy z grupami narodowymi. ASIFA Poland koordynuje obchody MDA na terenie Polski, a Galeria Entropia we współpracy z ASIFA International i ASIFA Poland organizuje je we Wrocławiu.

Program:

  • 28 października, godz.17.00: Program polski, 48 min; Tomasz Pilarski, Sylwia Caweł, Małgorzata Rżanek, Anita Kwiatkowska, Tomasz Popakul, Izabela Plucińska; godz.18.00 Program międzynarodowy ITF Stuttgart / Festival of Animated Film, Stuttgart

Istniejący od 1982 roku Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych ITFS w Stuttgarcie jest od lat wiodącym wydarzeniem filmowym w Niemczech i jednocześnie jednym z najważniejszych wydarzeń w świecie animacji obejmując spektrum światowej produkcji animacji we wszelkich jej odmianach i obszarach: od gier i filmowych efektów wizualnych po architekturę, sztukę, design i widowisko rozrywkowe. Stało się już tradycją, że co roku podczas Międzynarodowego Dnie Animacji prezentujemy filmy z ITFS nagrodzone w najważniejszych jego konkursach, przede wszystkim międzynarodowym oraz filmów dla dzieci.

Best of International Competition: Program zestawu obejmuje najświeższe animacje (rocznik 2015) nagrodzone w konkursie międzynarodowym filmy z Chorwacji, Estonii, Holandii, Kanady, Korei, Niemiec, Nowej Zelandii, Rosji,USA, Wielkiej Brytanii. Zestaw odzwierciedla wielką rozmaitość technik, tematów i sposobów ich podejmowania przez współczesną animację: od animowanego dokumentu po swobodną autorską kreację.

  • 3 listopada, godz.17.00: ITF Stuttgart / Festival of Animated Film, Stuttgart Program filmowy dla dzieci

Best of Tricks for Kinds: Zestaw filmów animowanych dla dzieci nagrodzonych na ITFS w 2016 roku zawiera najświeższe produkcje filmowe (rocznik 2015) z wielu krajów: Francji, Hiszpanii, Izraela, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Węgier. Jest to wielobarwny mix pełnych polotu historyjek, w których kiełbaska zakochuje się w chlebie, robot podczas misji kosmicznej spotyka Obcego tęskniącego za wspólną zabawą, a młoda kózka uczy swego ojca poznawać nowe rzeczy w przyjemny sposób.

  • 4 listopada, godz.18.00: Eric Leiser Eksperymentalne filmy animowane, pokaz + spotkanie z artystą

Eric Leiser – amerykański artysta multimedialny, twórca animacji „stop motion” i sztuki holograficznej. Jego prace prezentowane były w licznych muzeach, galeriach, kinach i na festiwalach na całym świecie. Eric Leise ma na swoim koncie 20 filmów krótkometrażowych i 3 pełne metraże, z których ostatni (Glitch in the Grid), miał premierę na Międzynarodowym Festiwalu Animacji w Annecy. Pozostając pod silnym wpływem czeskiego alchemika animacji czyli Jana Svankmajera (który nota bene nadzorował prace nad jednym z jego pełnometrażowych filmów) Eric Leiser w mistrzowski sposób łączy w swych filmach animację przestrzenną z naturalnym, „żywym” planem, osiągając fantastyczne, surrealistyczne efekty.

15. Międzynarodowy Dzień Animacji
pokazy, spotkania autorskie
28 października, 3 i 4 listopada 2016 roku
Galeria Entropia we Wrocławiu

Dodaj komentarz