• 2016-10-26

Wielkie dzieła, wielcy wykonawcy

Toruńska Orkiestra Symfoniczna w najbliższy piątek, 28 października zaprasza do Sali Koncertowej CKK Jordanki na koncert z serii Wielkie dzieła, wielcy wykonawcy. Do udziału w koncercie został zaproszony jeden z najwybitniejszych skrzypków swojej generacji – Piotr Pławner.

Piotr Pławner (źródło: materiały prasowe organizatora)

Piotr Pławner (źródło: materiały prasowe organizatora)

Artysta jest laureatem wielu konkursów i przesłuchań w kraju i zagranica. Lord Yehudi Menuhin nazwał go skrzypkiem o fenomenalnych zdolnościach oraz jednym z najbardziej obiecujących talentów nadchodzącej ery. Na koncercie w Toruniu artysta wykona Koncert skrzypcowy A-dur op. 8 Mieczysława Karłowicza, którego partia solowa jest niezwykle skomplikowana. Pokonanie tych trudności jest świadectwem wysokich umiejętności technicznych skrzypka. Toruńską Orkiestrę Symfoniczną od pulpitu poprowadzi maestro Paweł Przytocki – dyrygent Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie. Orkiestra wykona również VII Symfonię d-moll op.70 Antonína Dvořáka. Mimo, że utwór powstał zaledwie w trzy miesiące, to określany jest jako najlepsza spośród symfonii tego kompozytora.

Dodatkowo w programie koncertu znajdzie się dzieło toruńskiego kompozytora – Piotra Mossa. Powstałe w 1998 roku Adagio III poświęcone jest pamięci przedwcześnie zmarłego kompozytora Antoine’a Tisné, z którym kompozytor był serdecznie zaprzyjaźniony. Napisane zostało na zamówienie francuskiego stowarzyszenia Musique nouvelle en liberté.

Toruńska Orkiestra Symfoniczna | Wielkie dzieła, wielcy wykonawcy
28 października 2016 roku, godz. 19.00
Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki w Toruniu

Dodaj komentarz