Nadchodzi Mróz

Geniusz rysunku, jeden z najważniejszych ilustratorów polskich, artysta, który stworzył swój własny świat wypełniony przez dziwne postacie z pogranicza rzeczywistości i fantazji. Daniel Mróz we wrocławskim Centrum Kultury Zamek już w listopadzie.

Ilustracja Daniela Mroza, „Cyberiada”, 1972 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ilustracja Daniela Mroza, „Cyberiada”, 1972 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Na wystawie pokazanych zostanie ponad 150 oryginalnych prac artysty — rysunków i kolaży. Są to ilustracje do książek Jerzego Harasymowicza, Juliusza Kaden-Bandrowskiego, Franza Kafki, Ludwika Jerzego Kerna, Stanisława Jerzego Leca, Sławomira Mrożka, Roberta Stillera, Jerzego Szaniawskiego, Juliusza Verne’a, Henryka Voglera,, a także rysunki zamieszczane w tygodniku „Przekrój”. W 10 rocznicę śmierci Stanisława Lema nie mogło też zabraknąć ilustracji Mroza do Cyberiady i Bajek robotów, które zresztą były bardzo cenione przez pisarza i do dziś wciąż publikowane w wielu krajach świata.

Daniel Mróz urodził się, pracował i zmarł w Krakowie (3 lutego 1917 r. – 21 stycznia 1993 r.) Burzliwą (z powodu młodzieńczych buntów) edukację Daniela w kolejnych gimnazjach i w Państwowej Szkole Sztuk Zdobniczych i Przemysłu Artystycznego uwieńczyła zdana eksternistycznie w 1939 r. matura. Zaraz potem, z bratem Sokratesem, zderzyli się z twardą rzeczywistością wojny i stracili rodziców. Matka zmarła wkrótce po aresztowaniu w 1940 r. przez Gestapo męża Stanisława (dziennikarza, znanego z antyfaszystowskich poglądów), który zginął w 1941 r. w Auschwitz-Birkenau. Daniel, dzięki wyrobionej przed wojną krzepie (uprawiał boks, wioślarstwo, podnosił ciężary), znalazł zatrudnienie jako tragarz i woźnica. Pod koniec wojny nielegalnie przedostał się na teren Rzeszy, by odszukać wywiezioną do obozu przedwojenną sympatię. Tęskonota za Krakowem zmusiła go do powrotu do Polski w 1946 r. Studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych, (później ASP) na wydziale poligraficznym i grafiki i w studium scenograficznym (prowadzonym przez Mariana Eilego), ukończył dyplomami: w 1951 r. (scenografia), w 1953 r. (grafika książki). Na ASP poznał koleżankę Alinę Nieniewską, z którą ożenił się w 1950 r., a w 1955 r. urodziła im się córka Łucja.

W 1949 r., na zaproszenie M. Eilego, rozpoczął (trwającą do końca życia) współpracę z tygodnikiem „Przekrój”, początkowo jako rysownik, od 1952 jako etatowy grafik i współtwórca szaty graficznej pisma. Publikował też rysunki w innych czasopismach (m.in.: „Zebra”, „Młody technik”, „Polska”, „Dookoła świata”, „Ty i ja”) i w wydawnictwach. — przede wszystkim „Wydawnictwie Literackim” i „Naszej Księgarni” — wykonując ilustracje (ponad 60 tytułów), okładki i obwoluty (około 130). Oprócz już wspomnianych, były to plastyczne interpretacje utworów J. Afansjewa, J. Stoberskiego, A. M. Swinarskiego, E. Szwarca i wielu innych. Zaprojektował też 40 scenografii w teatrach całej Polski (Elbląg, Gdańsk, Jelenia Góra, Kalisz, Katowice, Kielce, Kraków, Łodź, Sosnowiec, Warszawa, Wrocław, Zielona Góra) oraz dla TVP.

Fascynacja „automobilami” i „aeroplanami”, starymi rycinami, miłość do wszelkich stworzeń, którą umocniła jeszcze żona, przewijają się w całej twórczości Mroza tworząc bardzo osobisty, groteskowy- ale złagodzony nieco smutnym poczuciem humoru- świat uczłowieczonych machin i ludzkich w wyrazie zwierząt. Jedni dopatrują się w jego twórczości wpływów surrealizmu, inni widzą zapowiedź steam punka.

„Nadchodzi Mróz” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Nadchodzi Mróz” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa Daniela Mroza, Nadchodzi Mróz
Wernisaż 4 listopada 2016 roku, piątek, godz. 19.00
Od 5 listopada 2016 roku do 8 stycznia 2017 roku
Centrum Kultury Zamek we Wrocławiu

Dodaj komentarz