Nadchodzi Mróz

Geniusz rysunku, jeden z najważniejszych ilustratorów polskich, artysta, który stworzył swój własny świat wypełniony przez dziwne postacie z pogranicza rzeczywistości i fantazji. Daniel Mróz we wrocławskim Centrum Kultury Zamek już w listopadzie.

Ilustracja Daniela Mroza, „Cyberiada”, 1972 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ilustracja Daniela Mroza, „Cyberiada”, 1972 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Na wystawie pokazanych zostanie ponad 150 oryginalnych prac artysty — rysunków i kolaży. Są to ilustracje do książek Jerzego Harasymowicza, Juliusza Kaden-Bandrowskiego, Franza Kafki, Ludwika Jerzego Kerna, Stanisława Jerzego Leca, Sławomira Mrożka, Roberta Stillera, Jerzego Szaniawskiego, Juliusza Verne’a, Henryka Voglera,, a także rysunki zamieszczane w tygodniku „Przekrój”. W 10 rocznicę śmierci Stanisława Lema nie mogło też zabraknąć ilustracji Mroza do Cyberiady i Bajek robotów, które zresztą były bardzo cenione przez pisarza i do dziś wciąż publikowane w wielu krajach świata.

Daniel Mróz urodził się, pracował i zmarł w Krakowie (3 lutego 1917 r. – 21 stycznia 1993 r.) Burzliwą (z powodu młodzieńczych buntów) edukację Daniela w kolejnych gimnazjach i w Państwowej Szkole Sztuk Zdobniczych i Przemysłu Artystycznego uwieńczyła zdana eksternistycznie w 1939 r. matura. Zaraz potem, z bratem Sokratesem, zderzyli się z twardą rzeczywistością wojny i stracili rodziców. Matka zmarła wkrótce po aresztowaniu w 1940 r. przez Gestapo męża Stanisława (dziennikarza, znanego z antyfaszystowskich poglądów), który zginął w 1941 r. w Auschwitz-Birkenau. Daniel, dzięki wyrobionej przed wojną krzepie (uprawiał boks, wioślarstwo, podnosił ciężary), znalazł zatrudnienie jako tragarz i woźnica. Pod koniec wojny nielegalnie przedostał się na teren Rzeszy, by odszukać wywiezioną do obozu przedwojenną sympatię. Tęskonota za Krakowem zmusiła go do powrotu do Polski w 1946 r. Studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych, (później ASP) na wydziale poligraficznym i grafiki i w studium scenograficznym (prowadzonym przez Mariana Eilego), ukończył dyplomami: w 1951 r. (scenografia), w 1953 r. (grafika książki). Na ASP poznał koleżankę Alinę Nieniewską, z którą ożenił się w 1950 r., a w 1955 r. urodziła im się córka Łucja.

W 1949 r., na zaproszenie M. Eilego, rozpoczął (trwającą do końca życia) współpracę z tygodnikiem „Przekrój”, początkowo jako rysownik, od 1952 jako etatowy grafik i współtwórca szaty graficznej pisma. Publikował też rysunki w innych czasopismach (m.in.: „Zebra”, „Młody technik”, „Polska”, „Dookoła świata”, „Ty i ja”) i w wydawnictwach. — przede wszystkim „Wydawnictwie Literackim” i „Naszej Księgarni” — wykonując ilustracje (ponad 60 tytułów), okładki i obwoluty (około 130). Oprócz już wspomnianych, były to plastyczne interpretacje utworów J. Afansjewa, J. Stoberskiego, A. M. Swinarskiego, E. Szwarca i wielu innych. Zaprojektował też 40 scenografii w teatrach całej Polski (Elbląg, Gdańsk, Jelenia Góra, Kalisz, Katowice, Kielce, Kraków, Łodź, Sosnowiec, Warszawa, Wrocław, Zielona Góra) oraz dla TVP.

Fascynacja „automobilami” i „aeroplanami”, starymi rycinami, miłość do wszelkich stworzeń, którą umocniła jeszcze żona, przewijają się w całej twórczości Mroza tworząc bardzo osobisty, groteskowy- ale złagodzony nieco smutnym poczuciem humoru- świat uczłowieczonych machin i ludzkich w wyrazie zwierząt. Jedni dopatrują się w jego twórczości wpływów surrealizmu, inni widzą zapowiedź steam punka.

„Nadchodzi Mróz” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Nadchodzi Mróz” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa Daniela Mroza, Nadchodzi Mróz
Wernisaż 4 listopada 2016 roku, piątek, godz. 19.00
Od 5 listopada 2016 roku do 8 stycznia 2017 roku
Centrum Kultury Zamek we Wrocławiu

Dodaj komentarz

Konkursy

Cytaty


Magazyn

Sonda

Działalność której instytucji zajmującej się promowaniem designu cenisz najbardziej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR