• 2016-10-26

Czas Pustych Nocy

Już w najbliższy piątek, 28 października, w Teatrze Kana odbędzie się wyjątkowy spektakl obrzędowy w wykonaniu znanego zespołu śpiewaczego Jarzębina. Spektakl zostanie zaprezentowany w ramach cyklu Wokół Tradycji, za jego sprawą będzie można dotknąć ważnego i powoli zapominanego w tym okresie wątku: Czasu Pustych Nocy. Po przedstawieniu odbędzie się spotkanie z zespołem.

Jarzębina (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jarzębina (źródło: materiały prasowe organizatora)

Puste Noce to odchodzący w zapomnienie obrzęd sprawowany wokół zmarłej osoby, w którym uczestniczą rodzina, przyjaciele, znajomi. W domu zmarłego przez dwie noce słychać śpiewy i modlitwy mające pomóc duszy w przejściu do innego świata. To przecież czas, kiedy zmarły nie przebywa już „tu”, ale nie dotarł jeszcze „tam”. Jakie reguły i zwyczaje panują w tym czasie odwróconego porządku? Czy ma on swoją strukturę? Dramaturgię? O obrzędzie tym opowiada jedyny w swoim rodzaju spektakl obrzędowy Łostetni różeniec w wykonaniu grupy śpiewaczej Jarzębina.

Jarzębina to wielopokoleniowy żeński zespół zajmujący się teatrem obrzędowym i śpiewem tradycyjnym – jedna z najbardziej znanych grup śpiewaczych w Polsce (powstała w 1990 roku w Kocudzy na Roztoczu, niezwykle interesującym regionie etnograficznym Lubelszczyzny). Źródłem bogatego repertuaru zespołu jest głównie tradycja ustna, w tym przekazy rodzinne, wioskowe, ale także stare zapisy i nagrania archiwalne, tzw. zeszyty z tekstami religijnymi, druki ulotne, śpiewniki nabożne i rękopisy. Jarzębina to szczególnego rodzaju fenomen, niezwykła technika śpiewacza połączona ze swobodą wykonawczą tworzy wyjątkową siłę przekazu, obala stereotypy o wiejskich zespołach śpiewaczych i zjednuje grupie wiernych słuchaczy zarówno w Polsce, jak i zagranicą.

Od momentu premiery spektaklu Łostetni różeniec w 1995 roku grupa współpracuje z polskimi i zagranicznymi zespołami, takimi jak Schola Węgajty, Warszawski Dom Tańca, czy włoski legendarny zespół muzyki dawnej Micrologus. Zespół uczestniczył także w wielu audycjach radiowych i telewizyjnych, poświęcono mu trzy filmy dokumentalne zrealizowane dla TVP 2, miał swój ważny udział w filmach fabularnych (m.in. Matka Teresa od kotów). Śpiewaczki potrafiły się również odnaleźć w realizacjach związanych ze sztuką współczesną (projekt Anny Molskiej Płaczki). O Jarzębinie powstało też kilka prac licencjackich i magisterskich. Śpiew Jarzębiny cenili sobie m.in. Władysław Hasior czy Henryk Mikołaj Górecki.

Po spektaklu planowane jest spotkanie z zespołem, którego tematem będzie obrzęd Pustych Nocy.

Jarzębina | Wokół Tradycji / Czas Pustych Nocy / Łostetni różeniec
28 października 2016 roku
Ośrodek Teatralny Kana w Szczecinie

Dodaj komentarz