• 2016-10-26

IV Fetting Festiwal

12 listopada w Baranowie odbędzie się festiwal muzyczny imienia artysty, aktora i muzyka jazzowego Edmunda Fettinga. Głównym punktem programu, jak co roku, będzie konkurs na interpretację utworu. Coroczną tradycją jest zaproszenie zarówno amatorów jak i profesjonalistów do interpretacji tekstów znanych muzyków i autorów związanych z Baranowem.

„Fetting Festiwal” – logo (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Fetting Festiwal” – logo (źródło: materiały prasowe organizatora)

W tegorocznej edycji uczestnicy wykonają utwory piosenkarza i satyryka, współtwórcy Kabaretu Starszych Panów, Jeremiego Przybory. Konkurs ma formę otwartą, a sami artyści zostaną poddani ocenie nie tylko publiczności, ale także profesjonalnego jury, w skład którego wejdzie m.in. aktor i piosenkarz Marek Kaliszuk. Muzyczną gwiazdą festiwalu będzie Halina Frąckowiak.

Jeremi Przybora najbardziej znany jest jako autor tekstów i współtwórca przełomowego w jego dotychczasowej karierze, Kabaretu Starszych Panów. Wraz z Jerzym Wasowskim w latach 50. i 60. do swojego autorskiego programu zapraszał takich artystów jak: Kalina Jędrusik, Barbara Krafftówna, Irena Kwiatkowska, Bohdan Łazuka. Program cieszył się ogromną popularnością a sam Przybora został dzięki niemu zapamiętany jako wyjątkowy dżentelmen, któremu nieobce są elegancja i dobre maniery. Przybora przed wojną pracował jako spiker w Polskim Radiu. I jak sam mówił, w uzyskaniu tej pracy pomogła mu „wyniesiona z domu nienaganna polszczyzna, znajomość angielskiego i francuskiego”. W latach powojennych pisał teksty do Radiowego Teatrzyku „Eterek”, będącego „najszerszym uśmiechem radia czasów stalinowskich”. Dla artysty program był „chęcią ucieczki od tej przeraźliwej nudy i szarości”.

Wisława Szymborska mówiła o nim: „Przybora – mistrzowskie połączenie piosenki lirycznej i żartobliwej. Mistrzostwo polega na tym, że nie widać szwów”. Owo mistrzostwo szczególnie przejawiało się w tekstach jego licznych słuchowisk i piosenek, m.in. Bo we mnie jest seks czy Wesołe jest życie staruszka.

Nie bez powodu na miejsce organizacji Festiwalu wybrano Baranów. W czasie wojny oraz kilka lat po jej zakończeniu Edmund Fetting mieszkał na plebanii baranowskiej parafii, w której posługę kapłańską pełnił jego wujek. Tam, jako mentor i przyjaciel młodzieży organizował spotkania poetyckie, wieczorki muzyczne czy wycieczki rowerowe. Ze spotkań tych zrodził się pomysł utworzenia teatru. W ramach festiwalu dla uhonorowania dorobku aktorskiego Fettinga, organizowane są corocznie warsztaty teatralne dla dzieci i młodzieży. Celem Festiwalu jest rozwijanie wrażliwości estetycznej, wyobraźni oraz doskonalenie umiejętności artystycznych. Konkurs muzyczny wspiera twórców w wyjściu ze swymi talentami ku szerszej publice i zaprezentowaniu własnych, współczesnych adaptacji utworów Jeremiego Przybory. Jednocześnie Festiwal przybliża i promuje dorobek artystyczny i sylwetkę Edmunda Fettinga.

IV Fetting Festiwal
12 listopada 2016 roku, godz. 17.00
Kościół św. Józefa w Baranowie

Dodaj komentarz