• 2016-10-26

Dawid Kostka Quartet & Chico Freeman

7 listopada w Centrum Kongresowym UM w Poznaniu odbędzie się koncertowa premiera albumu, który stworzyli Dawid Kostka Quartet i Chico Freeman.

„Dawid Kostka Quartet & Chico Freeman” (źródło: materiały prasowe wydawcy)

„Dawid Kostka Quartet & Chico Freeman” (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Dawid Kostka Quartet & Chico Freeman to projekt na miarę historycznego wydarzenia poznańskiego jazzu. Po raz pierwszy ukazał się album zrealizowany przez poznańskich muzyków z udziałem niekwestionowanej gwiazdy jazzu. Przygotowywany, festiwalowy koncert specjalny miał zaprezentować i promować kilku zdolnych poznańskich muzyków oraz laureata dorocznej nagrody Ery Jazzu. Tymczasem przerodził się w niepowtarzalny koncert, teraz wydany na CD i wideo.

Kiedy przygotowania nabrały rozpędu – mówi Dionizy Piątkowski, szef Ery Jazzu – zaproponowałem, by wraz z poznańskimi muzykami wystąpił także legendarny amerykański saksofonista Chico Freeman. Tak zrodził się specyficzny Poznań Jazz Project i koncert, który przygotowywany na kilkadziesiąt minut przerodził się nieoczekiwanie (dla muzyków i tłumnie zgromadzonej publiczności) w blisko trzygodzinny maraton wspaniałego, wielkiego jazzu.

Wystarczyła zaledwie krótka próba poznańskich muzyków z legendarnym saksofonistą Chico Freemanem by zaistniała najważniejsze dla sztuki relacja: wspólnego tworzenia, zabawy, ekspresji i artystycznego poszanowana dla wielkiej, jazzowej tradycji. Chico Freeman jest stworzony do liderowania, bardzo wyraźnie nadaje piętno każdemu projektowi. Ale jest także niezwykle subtelny i zachowawczy w stosunku do inwencji artystycznej innym muzyków. Ten wyjątkowy Chico Freeman & Poznań Jazz Project stał się doskonałą konfrontacją naszych wyobrażeń o współpracy oraz wypracowaniu brzmień i nastrojów, jakie towarzyszą spotkaniu wielkiej legendy jazzu z młodymi, kreatywnymi, polskim muzykami.

Nagrodę Ery Jazzu 2016 otrzymał poznański gitarzysta Dawid Kostka. To dzisiaj znany i ceniony muzyk, laureat licznych konkursów i gitarzysta wielu zespołów (od Global Schwung Quintet po autorskie i warsztatowe formacje). Podczas festiwalu Era Jazzu 2015 zrealizował wraz amerykańskim wokalistą Vinx’em entuzjastycznie przyjęty Poznań Jazz Project. Teraz – wraz ze znakomitym kontrabasistą bratem Damianem Kostką, intuicyjnym perkusistą Mateuszem Brzostkowskim i elokwentnym pianistą Jackiem Szwajem – stworzyli kwartet, który stał się przebojem Ery Jazzu i formacją, która (także poprzez samych muzyków oraz ich projekty) staje się najdoskonalszym ambasadorem poznańskiego i polskiego jazzu.

Z ponad trzygodzinnego koncertu – opowiada Dionizy Piątkowski, producent albumu – wybrałem zaledwie kilka charakterystycznych, dla muzyków i tego szczególnego wieczoru, kompozycji. Otwierającą płytę Night Vision Dawida Kostki oraz Dat Dere Bobby’ego Timmonsa, dwie piękne kompozycje Chico Freemana (Niskayuna oraz The Beginning / Erika’s Reverie), standard I.Jonesa / M.Symesa There Is No Greater Love oraz (tutaj zaprezentowany jako bonus track, czyli zapis video koncertu) brawurowy i sztandarowy Elvin Chico Freemana z poznańskimi jazzmanami. Nagranie jakie zostało zarejestrowane w CK Zamek jest wspaniałym dokumentem dla nowego, poznańskiego jazzu, ale jest także symbolicznym koncertem w szerszym wymiarze. To spotkanie legendy jazzu z doskonałymi, muzycznie elokwentnymi młodymi artystami z Poznania.

Dawid Kostka Quartet & Chico Freeman
7 listopada 2016 roku
Aquanet Jazz Festival w Poznaniu

Dodaj komentarz