• 2016-10-26

23. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Etiuda&Anima

23. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Etiuda&Anima odbędzie się w Krakowie w dniach od 22 do 27 listopada. „Etiuda&Anima to kino tętniące życiem. Odważne dokumenty, urzekające animacje, przejmujące fabuły. Filmy dobre, a krótkie” – zapewniają organizatorzy.

„23. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Etiuda&Anima” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„23. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Etiuda&Anima” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Etiuda&Anima od 23 lat rozgrzewa krakowską jesień. To najstarszy i największy polski festiwal prezentujący twórczość studentów szkół filmowych i artystycznych z całego świata oraz dokonania twórców animacji. Będzie można zobaczyć najlepsze etiudy fabularne, interesujące dokumenty i kunsztowne animacje. Ponadto występy na żywo najwybitniejszych twórców współczesnej animacji, warsztaty prowadzone przez uznanych specjalistów, spotkania z osobistościami branży filmowej, koncerty gwiazd muzyki alternatywnej. Etiuda&Anima to 6 intensywnych dni pełnych niepowtarzalnych doświadczeń i filmowych przeżyć.

Sercem festiwalu są niezmiennie dwa międzynarodowe konkursy: ETIUDA na najlepszy krótkometrażowy film studencki, w którym przyznawane są nagrody Złotego, Srebrnego i Brązowego Dinozaura, a także Specjalny Złoty Dinozaur dla najlepszej szkoły filmowej festiwalu; oraz ANIMA, będący rywalizacją twórców animacji o Złote, Srebrne i Brązowe Jabberwocky i dodatkowo Specjalnego Złotego Jabberwocky’ego dla najlepszej studenckiej krótkometrażowej animacji. Do stałych elementów programu festiwalu należą także: animacja na żywo, pokazy found footage, projekcje pełnometrażowych animacji, koncerty, warsztaty dla dorosłych i dla dzieci.

W tym roku na szczególną uwagę zasługuje spotkanie z Signe Baumane, łotewską animatorką pracującą w Nowym Jorku. Baumane jest jedną z najważniejszych przedstawicielek kobiecej animacji na świecie. Artystka była gościem poprzedniej edycji festiwalu, gdzie podbiła serca widzów swoją bezkompromisową twórczością, poczuciem humoru i niebanalną osobowością. Baumane wraca do Krakowa, by spotkać się z publicznością podczas seansu filmu Kamienie w moich kieszeniach. Podczas Autoportretów twórców animacji 23. edycji E&A w tajniki swojego warsztatu wprowadzą: Georges Schwizgebel ze Szwajcarii i Andreas Hykade z Niemiec – cenieni i wielokrotnie nagradzani artyści animacji. Warsztaty z animacji poprowadzi Kris Pearn – znany hollywoodzki twórca storyboardów. Uri Kranot z Danii poprowadzi warsztaty i projekcje dotyczące ANIDOX, czyli animowanego dokumentu. Ponadto zapoznamy się bliżej z niezależną nowojorską animacją oraz obejrzymy najnowsze pełnometrażowe filmy animowane z Francji: Czerwony żółw i Louise by the Shore. Tegoroczny found footage zaprezentuje wybitny dokumentalista, Maciej Drygas, zaś bohaterem retrospektywy będzie Jiří Trnka, zwany Disneyem Europy Środkowej.

Etiuda&Anima zaprasza także na energetyczne koncerty: L.U.C. (Rebel Babel) i Bovska, a krakowscy muzycy i Sprocket Ensemble zagrają na żywo do krótkometrażowych filmów animowanych. Tradycją festiwalu staje się także lekcja czytania i oglądania – w tym roku zapraszamy na Gogola w animacji. Festiwal jest również okazją do uczestniczenia w spotkaniach branżowych, case study, konferencjach oraz prestiżowych warsztatach animacji 3D z Platige Image i Autodeskiem.

Etiuda&Anima to eksplozja twórczej kreatywności, swobodna atmosfera podczas seansów, bezpośredni kontakt z twórcami, życzliwa obsługa oraz klimatyczne miejsca (Małopolski Ogród Sztuki, Kino Kijów, Konfederacka 4, Forum Przestrzenie). Poczujcie przedsmak tego wszystkiego na specjalnym pokazie Before Etiuda&Anima. Szczegóły już wkrótce.

23. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Etiuda&Anima
Od 22 do 27 listopada 2016 roku
Kraków

Dodaj komentarz