• 2016-10-26

23. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Etiuda&Anima

23. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Etiuda&Anima odbędzie się w Krakowie w dniach od 22 do 27 listopada. „Etiuda&Anima to kino tętniące życiem. Odważne dokumenty, urzekające animacje, przejmujące fabuły. Filmy dobre, a krótkie” – zapewniają organizatorzy.

„23. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Etiuda&Anima” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„23. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Etiuda&Anima” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Etiuda&Anima od 23 lat rozgrzewa krakowską jesień. To najstarszy i największy polski festiwal prezentujący twórczość studentów szkół filmowych i artystycznych z całego świata oraz dokonania twórców animacji. Będzie można zobaczyć najlepsze etiudy fabularne, interesujące dokumenty i kunsztowne animacje. Ponadto występy na żywo najwybitniejszych twórców współczesnej animacji, warsztaty prowadzone przez uznanych specjalistów, spotkania z osobistościami branży filmowej, koncerty gwiazd muzyki alternatywnej. Etiuda&Anima to 6 intensywnych dni pełnych niepowtarzalnych doświadczeń i filmowych przeżyć.

Sercem festiwalu są niezmiennie dwa międzynarodowe konkursy: ETIUDA na najlepszy krótkometrażowy film studencki, w którym przyznawane są nagrody Złotego, Srebrnego i Brązowego Dinozaura, a także Specjalny Złoty Dinozaur dla najlepszej szkoły filmowej festiwalu; oraz ANIMA, będący rywalizacją twórców animacji o Złote, Srebrne i Brązowe Jabberwocky i dodatkowo Specjalnego Złotego Jabberwocky’ego dla najlepszej studenckiej krótkometrażowej animacji. Do stałych elementów programu festiwalu należą także: animacja na żywo, pokazy found footage, projekcje pełnometrażowych animacji, koncerty, warsztaty dla dorosłych i dla dzieci.

W tym roku na szczególną uwagę zasługuje spotkanie z Signe Baumane, łotewską animatorką pracującą w Nowym Jorku. Baumane jest jedną z najważniejszych przedstawicielek kobiecej animacji na świecie. Artystka była gościem poprzedniej edycji festiwalu, gdzie podbiła serca widzów swoją bezkompromisową twórczością, poczuciem humoru i niebanalną osobowością. Baumane wraca do Krakowa, by spotkać się z publicznością podczas seansu filmu Kamienie w moich kieszeniach. Podczas Autoportretów twórców animacji 23. edycji E&A w tajniki swojego warsztatu wprowadzą: Georges Schwizgebel ze Szwajcarii i Andreas Hykade z Niemiec – cenieni i wielokrotnie nagradzani artyści animacji. Warsztaty z animacji poprowadzi Kris Pearn – znany hollywoodzki twórca storyboardów. Uri Kranot z Danii poprowadzi warsztaty i projekcje dotyczące ANIDOX, czyli animowanego dokumentu. Ponadto zapoznamy się bliżej z niezależną nowojorską animacją oraz obejrzymy najnowsze pełnometrażowe filmy animowane z Francji: Czerwony żółw i Louise by the Shore. Tegoroczny found footage zaprezentuje wybitny dokumentalista, Maciej Drygas, zaś bohaterem retrospektywy będzie Jiří Trnka, zwany Disneyem Europy Środkowej.

Etiuda&Anima zaprasza także na energetyczne koncerty: L.U.C. (Rebel Babel) i Bovska, a krakowscy muzycy i Sprocket Ensemble zagrają na żywo do krótkometrażowych filmów animowanych. Tradycją festiwalu staje się także lekcja czytania i oglądania – w tym roku zapraszamy na Gogola w animacji. Festiwal jest również okazją do uczestniczenia w spotkaniach branżowych, case study, konferencjach oraz prestiżowych warsztatach animacji 3D z Platige Image i Autodeskiem.

Etiuda&Anima to eksplozja twórczej kreatywności, swobodna atmosfera podczas seansów, bezpośredni kontakt z twórcami, życzliwa obsługa oraz klimatyczne miejsca (Małopolski Ogród Sztuki, Kino Kijów, Konfederacka 4, Forum Przestrzenie). Poczujcie przedsmak tego wszystkiego na specjalnym pokazie Before Etiuda&Anima. Szczegóły już wkrótce.

23. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Etiuda&Anima
Od 22 do 27 listopada 2016 roku
Kraków

Dodaj komentarz

Konkursy

Cytaty


Magazyn

Sonda

Działalność której instytucji zajmującej się promowaniem designu cenisz najbardziej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR