• 2016-10-25

Kształt Rzeczy. O węglu i porcelanie

5 listopada na deskach TBK zagości spektakl Kształt Rzeczy. O węglu i porcelanie. Jest to refleksja o pracy kobiet na Śląsku. Spektakl jest realizowany w ramach III edycji Festiwalu Nowej Scenografii – cyklu Mitologie Industrialnej Przestrzeni, a swoją premierę miał w wrześniu 2015 roku w Muzeum Śląskim.

„Kształt Rzeczy. O węglu i porcelanie” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Kształt Rzeczy. O węglu i porcelanie” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kształt Rzeczy to przedsięwzięcie z pogranicza filmu, tańca współczesnego, scenografii, pracy naukowej i działań społecznych. Opowieść stanowią nigdy niezapisane żeńskie części procesu technologicznego – dawno zapomniane kobiece trybiki w maszynie produkcyjnej odzyskują na scenie swoje miejsce na industrialnej mapie Śląska. Dawne zakłady pracy: KWK Katowice i Fabryka Porcelany Giesche zaczynają opowiadać swoje historie od nowa – ustami robotnic: pani Irmy i pani Basi, kształtem węgla i kształtem porcelany.

Spektaklowi towarzyszą warsztaty ruchowe, które rozpoczną się o godz. 15.00 w Sali Bogusławskiego w Teatrze. Coaching ruchowy zostanie przeprowadzony przez Rafała Urbackiego, reżysera Kształtu Rzeczy. Spotkanie doprowadzić ma do wypracowania przez uczestników prostych narzędzi do zrozumienia zagadnienia technologii i wysiłku fizycznego w szerszej perspektywie ciała. Uczestnicy poszukają nowego języka i sposobów opowiadania o miejscu, z którego pochodzą ze szczególnym uwzględnieniem tematu pracy fizycznej i jej roli w społeczności.

Rafał Urbacki | Kształt Rzeczy. O węglu i porcelanie
5 listopada 2016 roku, godz. 17.00
Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu

Dodaj komentarz