• 2016-10-25

Radiohead na Opener Festival 2017!

Radiohead to bez wątpienia jedna z najważniejszych współczesnych grup muzycznych, a z całą pewnością najbardziej wpływowa. Powstali w 1985 roku w Abingdon, niecałe 20 kilometrów od Oxfordu, z którym zespół kojarzony jest do dziś. Skład zespołu od samego początku jest niezmienny: Colin Greenwood, Jonny Greenwood, Ed O’Brien, Philip Selway i Thom Yorke.

Radiohead (źródło: materiały prasowe organizatora)

Radiohead (źródło: materiały prasowe organizatora)

Radiohead sprzedali do dziś blisko 30 milionów płyt na całym świecie, ale to nie sukces komercyjny jest w ich wypadku najważniejszy. Każdy z kolejnych albumów – w sumie mają ich w oficjalnej dyskografii aż dziewięć – zapisał się w historii muzyki jako osobny głos i „nowe otwarcie”. Do ich najważniejszych dzieł zalicza się OK Computer z 1997 roku oraz wydany 3 lata później Kid A. Oba albumy nie tylko stały się kamieniami milowymi w dyskografii zespołu, ale zdefiniowały także całą nowoczesną muzykę poprzez mariaż alternatywnego rocka z elektroniką, jazzem, krautrockiem, a nawet awangardą. Zarówno OK Computer jak i Kid A znalazły się na czele muzycznych podsumowań nie tylko w latach swoich premier, ale także całej dekady (lub dekad, jeśli Kid A uznawamy za album wydany w latach dwutysięcznych), zgodnie zostały uznane za płyty wybitne.

Kolejny znaczącym ruchem inspirowanym przez zespół była redefinicja procesu wydawniczego. Swój 7 studyjny album zatytułowany In Rainbows Radiohead wydali praktycznie bez promocji, a o jego cenie (lub jej braku) decydował odbiorca.

Ostatni album Radiohead ukazał się 8 maja tego roku. A Moon Shaped Pool, oczekiwany od co najmniej dwóch lat, a jego premiera została poprzedzona dwoma singlami: Burn The Witch i Daydreaming. Tegoroczna, już zakończona trasa promująca wydawnictwo, składała się z zaledwie 26 koncertów na całym świecie. Dziś staje się jasne, że Radiohead będą koncertować także w przyszłym roku, a na ich trasie znajdzie się koncert na Open’er Festival, w środę, 28 czerwca 2017 roku!

Radiohead | Opener Festival 2017
28 czerwca 2017 roku
Gdynia

Dodaj komentarz