Kraków w pudełku

Muzeum Historycznego Miasta Krakowa zaprasza 26 października do Kamienicy Hipolitów na otwarcie interesującego projektu kuratorskiego Kraków w pudełku.

Adam Żądło, „Centrum” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Adam Żądło, „Centrum” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa Kraków w pudełku u swojego źródła odnosi się do koncepcji Pudełka-w-walizce Marcela Duchampa. Elementy składowe „krakowskiego pudełka” – w ramach działań podjętych przez artystów – uległy miniaturyzacji, przeniesieniu i zestawieniu, tak aby finalnie móc je „zamknąć” na muzealnej ekspozycji. Na wystawie możemy przyjrzeć się tej swoistej, skondensowanej panoramie miasta, zaczynając od okolicznych parków, poprzez tereny zabudowy i ich wnętrza, aby później zanurzyć się w rzece i wypłynąć wprost w wszechobecny w mieście tłum ludzi… Pojawia się tu także wątek „muzeum w muzeum”. To kolekcja archiwalnych fotografii przechowywanych w zbiorach z pokolenia na pokolenie – w swoim nadmiarze wylewają się z gabloty, pokrywając się opadającym nań kurzem.

W projekcie biorą udział: Natalia Wiernik, Agnieszka Kryjomska, Keymo, Adam Żądło, Andrzej Naściszewski, Iwo Jasieński i Piotr Poręba.

Kraków w pudełku
Kuratorki: Joanna Strzyżewska we współpracy z Natalią Wiernik
Od 27 października 2016 roku do 5 lutego 2017 roku
Wernisaż 26 października 2016 roku, godz. 17.00
Kamienica Hipolitów w Krakowie

Dodaj komentarz