• 2016-10-25

Ederly, reż. Piotr Dumała

Od 18 listopada w kinach będzie można zobaczyć film Piotra Dumały Ederly.

„Ederly”, reż. Piotr Dumała (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

„Ederly”, reż. Piotr Dumała (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Tytułowe Ederly to miasto istniejące poza czasem, na granicy realnego świata i snu. Może się wydawać, że istnieje tylko po to, by mógł do niego trafić główny bohater – Słow. Miasto i jego mieszkańcy osaczają bohatera. Pokusa, by uległ i wyzbył się swojej tożsamości jest bardzo silna. Niezdecydowanie Słowa (w tej roli doskonały Mariusz Bonaszewski) niepokoi i bawi zarazem. Kto wygra w tej grze? Czy ktokolwiek może w niej wygrać?

Ederly wyreżyserował Piotr Dumała – wybitny, ceniony i wielokrotnie nagradzany na całym świecie twórca animacji. To jego drugi film fabularny. Zdjęcia były realizowane na Mazurach, Śląsku oraz w okolicy Warszawy. Film można uznać za surrealistyczną komedię, przewrotny kryminał lub filozoficzny traktat o życiu. Nieoczywista fabuła została opowiedziana poprzez wysmakowane czarno-białe kadry, nawiązujące do stylistyki kina niemego. Całość dopełniają brawurowe kreacje aktorskie.

Ederly światową premierę miało na 30. MFF w Mar Del Plata (Argentyna). Polska premiera odbyła się podczas 16. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty we Wrocławiu. Film był prezentowany w Konkursie Głównym i zdobył drugie miejsce w plebiscycie publiczności. Ederly było prezentowane także na festiwalu Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym. Tam również film spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem. Widzowie porównywali atmosferę filmu do dzieł Borgesa, Gombrowicza, Mrożka i Kafki.

W Ederly swoją pierwszą i ostatnią rolę w filmie fabularnym zagrał Jerzy Płażewski, wybitny historyk i krytyk filmowy. Wcześniej Jerzy Płażewski współpracował z Piotrem Dumałą przy okazji obu części animacji Dr Charakter przedstawia. Autor Historii kina i Języka filmu użyczył w nich głosu tytułowej postaci.

Ederly, reż. Piotr Dumała
Dystrybutor: Żółty Szalik
Obsada: Mariusz Bonaszewski, Helena Norowicz, Piotr Skiba, Aleksandra Popławska, Wiesław Cichy
W kinach od 18 listopada 2016 roku

Dodaj komentarz