• 2016-10-25

9. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Boska Komedia

W Krakowie między 8 a 17 grudnia po raz 9. odbędzie się jeden z najważniejszych i najbardziej oczekiwanych polskich festiwali teatralnych: Boska Komedia. Będzie można zobaczyć łącznie 28 spektakli, z czego 10 w konkursie głównym Inferno, 8 w konkursie Paradiso – nowo powstałym w tegorocznej edycji konkursie dla młodych twórców, odbędą się dwie premiery teatralne i pokazane zostaną dwa spektakle zagraniczne.

„Międzynarodowy Festiwal Teatralny Boska Komedia” – logo (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Międzynarodowy Festiwal Teatralny Boska Komedia” – logo (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tematem przewodnim tegorocznej edycji jest hasło: „Jeszcze Polska nie zginęła, póki teatr żyje”, które ma przypomnieć, że o sile i pozycji kraju świadczą nie tyle polityczne deklaracje, co przede wszystkim niezależny obieg myśli i idei, ich rozpiętość i różnorodność. Bartosz Szydłowski, dyrektor artystyczny festiwalu zwraca uwagę na to, że polski teatr jest marką rozpoznawalną na całym świecie.

Jak co roku, najbardziej emocjonującą częścią festiwalu będzie Konkurs Polski – Inferno, gdzie zobaczymy 10 najszerzej dyskutowanych premier sezonu. Pojawiają się nowe dla tej sekcji nazwiska, co wyraźnie świadczy o ciągłej ewolucji polskiego teatru, zainteresowaniu nowymi tematami czy tendencjami inscenizacyjnymi. Zobaczymy kameralnego Komedianta Agnieszki Olsten na podstawie sztuki Thomasa Bernharda, z rewelacyjną Agnieszką Kwietniewską w roli tytułowej, Dybuka Anny Smolar z Teatru Polskiego w Bydgoszczy, gdzie tradycyjna przypowieść o opętaniu służy do demaskacji polskich kompleksów, lęków i uprzedzeń, Białą siłę, czarną pamięć Piotra Ratajczaka, spektakl luźno oparty na nominowanym do nagrody Nike zbiorze reportaży Marcina Kąckiego również dotykający najboleśniejszych punktów polskiej historii. W Inferno pojawi się także Agata Duda-Gracz i jej zrealizowane w Teatrze Muzycznym w Gdyni, wizualnie wysmakowane przedstawienie Kumernis, czyli o tym jak świętej panience broda rosła. Nie zabraknie festiwalowych weteranów. Radek Rychcik przyjedzie z Weselem zrealizowanym w Teatrze Śląskim w Katowicach, spektaklem będącym konsekwentną kontynuacją inscenizacyjnych strategii reżysera, który rozbija klasyczne struktury polskich dzieł narodowych wrzucając je w pozornie obcy dla naszej kultury kontekst – tym razem ideologicznych wojen Irlandii Północnej. Wiktor Rubin i Jola Janiczak pokażą Każdy dostanie to, w co wierzy z Teatru Powszechnego w Warszawie – performatywny eksperyment inspirowany Mistrzem i Małgorzatą Michaiła Bułhakowa, badający mechanizmy i koncepcje budowania demokracji. Na festiwal powraca także Krzysztof Garbaczewski i jego Robert Robur – spektakl oparty na prozie Mirosława Nahacza i podejmujący temat wirtualizacji i mediatyzacji współczesnego świata. W konkursie polskim znajdą się również dwa przedstawienia z Narodowego Starego Teatru w Krakowie – Podopieczni w reżyserii Pawła Miśkiewicza na podstawie sztuki Elfriede Jelinek, w niezwykle ciekawy sposób podejmujące temat uchodźctwa i tożsamościowego kryzysu Europy oraz Wróg ludu Jana Klaty na podstawie tekstu Ibsena, biorący pod lupę mechanizmy tworzenia się politycznych konfliktów w mikroskali małej, zamkniętej społeczności.

9. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Boska Komedia
Od  8 do 17 grudnia 2016 roku
Kraków

Dodaj komentarz