• 2016-10-24

Sputnik nad Polską coraz bliżej!

Od 3 do 13 listopada w warszawskich kinach Luna oraz Iluzjon odbywać się będzie wielkie święto rosyjskiego kina – Festiwal Filmów Rosyjskich Sputnik nad Polską. 3 listopada już po raz 10. przez 10 jesiennych dni zaprezentuje najlepsze rosyjskie filmy, w tym najnowsze kinowe produkcje.

10. Festiwal Filmów Rosyjskich „Sputnik nad Polską” (źródło: materiały prasowe organizatora)

10. Festiwal Filmów Rosyjskich „Sputnik nad Polską” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Festiwal Sputnik nad Polską zaprasza na Kino konkursowe, a w nim 15 najciekawszych fabularnych filmów autorskich ostatnich dwóch lat, filmy nagradzane i wyróżniane na tegorocznym 27. Otwartym Rosyjskim Festiwalu Filmowym Kinotawr w Soczi, produkcje triumfujące na 68. MFF w Cannes oraz objawienia 24. Festiwalu Kina Rosyjskiego Okno na Europę w Wyborgu. Po raz pierwszy w historii Festiwalu odbędzie się Konkurs kina dokumentalnego, w którym spośród 10 najlepszych tytułów, Jury wyłoni zwycięzcę.

Głośne tytuły rosyjskiej kinematografii będzie można zobaczyć w ramach sekcji Kalejdoskop. Jak co roku filmy we współpracy koprodukcyjnej zaprezentowane zostaną sekcje Okno na Europę: Program koprodukcji. Ponadto przegląd dorobku twórczego znanych mistrzów: retrospektywa Siergieja Sołowiowa oraz przegląd filmów Andrieja Tarkowskiego. Po raz pierwszy w warszawskich kinach odbędzie się Przegląd Animacji Jutrija Norsztejna. W specjalnej sekcji Best od the best, zobaczyć będzie można wszystkie dotychczas nagrodzone, wyróżnione, uhonorowane nagrodą publiczności filmy ostatnich edycji. W placówkach kulturalnych na mapie stolicy odbędą się pokazy specjalne filmów, opatrzone imprezami muzycznymi i spotkaniami ze specjalistami. Dzieci i młodzież zaprosimy na pokazy w trzech kategoriach wiekowych, w ramach specjalnych poranków i weekendów Małego Sputnika. Wydarzeniem głównym Festiwalu będzie koncert petersburskiej formacji Oligarkh, przed którą zagra równie interesujący suport – inspirujący się twórczością głównej gwiazdy – Avtomat z projektem Pleśni.

10. Festiwal Filmów Rosyjskich Sputnik nad Polską
Od 3 do 13 listopada 2016 roku
Kina: Luna oraz Iluzjon w Warszawie

Dodaj komentarz