Out of Frame

Galeria Pod Napięciem w Łodzi zaprasza na wystawę studentów z Pracowni Projektowania Krojów Pism i Liternictwa ASP w Łodzi pt. Out of Frame.

„Out of Frame” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Out of Frame” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Prace zrealizowane podczas warsztatów ze studentami w ISIA Urbino /Istituto Superiore per le Industrie Artistiche/ oraz Letnich Kursów PATA w ASP w Łodzi w 2016 roku. W warsztatach uczestniczyli studenci z Włoch, Niemiec i Polski. Efektem ich pracy są projekty typograficzne i kaligraficzne dedykowane konkretnemu wydarzeniu, instytucji czy publikacji. Celem warsztatów było zrealizowanie unikalnych projektów uwzględniających indywidualne cechy podmiotu, komunikatu oraz jego odbiorcy. Wszystkie elementy składowe dedykowanego designu, zarówno formalne, stylistyczne jak i technologiczne podporządkowane są i ukierunkowane na podkreślenie indywidualności i umożliwienie szybkiej i skutecznej identyfikacji z danym miejscem czy wydarzeniem.

Ważnym aspektem w procesie twórczym wspólnym dla obydwu warsztatów było konfrontowanie skrajnych postaw i środków ekspresji oraz łączenie ich w komplementarną całość. Istotą było znalezienie równowagi pomiędzy logicznym i strukturalnym myśleniem designera typografa skupionego na czytelności i spójności projektu z manualną ekspresją kaligrafa wolnego od technologicznych uwarunkowań. Dążenie do równowagi pomiędzy wiedzą a intuicją i czytelnością a charyzmą projektu była wspólnym mianownikiem ideowym prezentowanych projektów.

Projekty zrealizowane w ISIA Urbino są efektem pracy podczas pięciodniowych warsztatów ze studentami pierwszego roku tamtejszej uczelni. Motywem przewodnim jest temat City Typeface – Urbino zakładający realizację projektu dedykowanego kroju pisma dla miasta Urbino, bądź jednej z mieszczących się tam instytucji (np. Palazzo Ducale). Celem był krój tytularny o unikatowym i autorskim charakterze wykorzystywany w kontrolowanym przez projektanta środowisku, przeznaczony do promocji i identyfikacji miasta.

Prace powstałe podczas Letnich Kursów PATA w ASP w Łodzi to projekty autorskiego fontu inspirowanego pismem odręcznym oraz projekt kaligraficznego kalendarza na rok 2017 promujący Letnie Kursy PATA. Asystentami technicznymi podczas kursów PATA byli: Joanna Kotas i Marcin Dybaś Wszystkie tematy wykorzystane podczas warsztatów są elementem stałego procesu dydaktycznego Pracowni Projektowania Krojów Pism i Liternictwa. Pracownia prowadzona przez dr hab. Łukasza Chmielewskiego istnieje od 2014 r. i wchodzi w skład Katedry Projektowania Graficznego na Wydziale Grafiki i Malarstwa ASP w Łodzi.

Autorami eksponowanych prac są: Marco Capponi, Marta Fioravanti, Giulio Galli, Marco Pizi, Vittorio Veronesi, Giuseppe Iacovone, Tea Bruno, Alberto Malossi, Benedetta Baldi, Sofia Luzi, Stefania Mafrica, Francesca Martini, Klaudia Mazur, Justyna Kwapisz, Lisa Sorba. Prowadzący: dr hab. Łukasz Chmielewski

Out of Frame
Od 25 października do 27 listopada 2016 roku
Wernisaż 25 października 2016 roku, godz. 15.15
Galeria Pod Napięciem w Łodzi

Dodaj komentarz

Sonda

Kolekcjonuję:

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

Konkursy

Cytaty


Magazyn

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR