• 2016-10-24

Myśli nowoczesnego Polaka

Premiera spektaklu Myśli nowoczesnego Polaka. Roman Dmowski (nieautoryzowana biografia) w reżyserii Grzegorza Laszuka odbędzie się 11 listopada w Malarni Teatru Polskiego w Poznaniu.

„Myśli nowoczesnego Polaka. Roman Dmowski (nieautoryzowana biografia)” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Myśli nowoczesnego Polaka. Roman Dmowski (nieautoryzowana biografia)” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

To nie jest zwykłe przedstawienie teatralne. To mroczny musical. Przy akompaniamencie gitary, saksofonu i trąbek wystąpią Roman Dmowski i Hannah Arendt. Ich biografie w rzeczywistości nigdy się nie przecięły. Do takiego egzotycznego spotkania mogło dojść tylko na deskach Teatru Polskiego w Poznaniu.

Niespodziewanie z książki Romana Dmowskiego wyłania się obraz politycznej rzeczywistości. Wystarczy posłuchać przemówień prawicowych polityków aby dostrzec, że używają języka, którego autorem jest ojciec współczesnej prawicy. Język radykalny, pełen uprzedzeń i resentymentów, podkreślanie roli kościoła i polskości – to kalka z tekstów Dmowskiego.

Zanurzone w konkretnym kontekście politycznym rozważania dotyczące biografii Romana Dmowskiego, zamieniają się w znacznie szerzej sformułowane pytania o to, co skłoniło go do tworzenia nacjonalistycznej, antysemickiej i antydemokratycznej ideologii.

Czy osobista historia dzieciństwa autora Myśli nowoczesnego Polaka wywarła wpływ na jego postrzeganie świata? Jak mogłoby wyglądać spotkanie Hannah Arendt – filozofki, myślicielki i Romana Dmowskiego – antysemity i ideologa nacjonalizmu? Gdzie leżą źródła triumfu współczesnej prawicy?

Grzegorz Laszuk | Myśli nowoczesnego Polaka. Roman Dmowski (nieautoryzowana biografia)
11 listopada 2016 roku, godz. 19.00
Malarnia Teatru Polskiego w  Poznaniu

Dodaj komentarz