Arche-fakty i Artefakty

Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku i Muzeum Archeologiczne w Gdańsku zapraszają na wystawę z okazji 1050-lecia Chrztu Polski Arche-fakty i Artefakty, prezentującą prace Janusza Dembowskiego oraz eksponaty Muzeum Archeologicznego w Gdańsku.

„Arche-fakty i Artefakty” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Arche-fakty i Artefakty” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Janusz Dembowski (ur. w 1953 r.) ukończył Wydział Rzeźby w Liceum Plastycznym im. Antoniego Kenara w Zakopanem. Studiował na Wydziale Malarstwa, Rzeźby i Grafiki w PWSSP w Gdańsku; dyplom z malarstwa uzyskał w 1980 roku w pracowni Jerzego Zabłockiego.

Artysta miał szereg wystaw w kraju i za granicą. Jego twórczość to realizacja i ekspresja poetyckich wizji dotyczących otaczającej go rzeczywistości. Swoje prace komponuje z materiałów naturalnych, takich jak czarny dąb i kamień — te dwa naturalne materiały tak zafascynowały Janusza Dembowskiego, że stworzył z nich Arche-Fakty. Dembowski staje się archeologiem, wydobywa na powierzchnię zapomniane — zdawać by się mogło minione, zaprzeszłe, ale jakże aktualne — Wszechobecne. Wydobyć — zapisać, przekazać innym — oto cel archeologa-artysty. Pęknięcia na czarnym dębie zapraszają go do komponowania i odkrywania drzewa na nowo. Kamienie wymuszają podejście formalno-rzeźbiarskie. Rzeźbiąc twarz chce sprowokować myślenie patrzącego, skierować je na temat człowieka, spraw z nim związanych, a nie opis głowy jako części anatomicznej. Kamień to nie tylko surowiec. Toczony przez tysiące lat, wyklepywany przez czas — jest już zapisem przeszłości.

Arche-fakty, prace Janusza Dembowskiego i Artefakty
Od 18 października do 11 listopada 2016 roku
Centrum św. Jana w Gdańsku

Dodaj komentarz