• 2016-10-22

Brady Corbet o początkach faszyzmu

Dzieciństwo wodza to w film reżyserii Brady’ego Corbeta o początkach faszyzmu, nagrodzony podczas zeszłorocznego festiwalu w Wenecji w kategoriach Najlepszy Reżyser i Najlepszy Debiut Fabularny.

 „Dzieciństwo wodza”, reż. Brady Corbet (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

„Dzieciństwo wodza”, reż. Brady Corbet (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Dramat fantastyczno-historyczny napisał i wyreżyserował Brady Corbet (Peter z amerykańskiej wersji Funny Games Michaela Hanneke). Scenariusz, który napisał wraz ze swoją partnerką życiową Moną Fastvold, jest luźno oparty na noweli Jean-Paula Sartre’a o tym samym tytule (L’Enfance d’un chef)oraz na powieści Mag Johna Fowlesa.

Akcja toczy się tuż po I wojnie światowej w podparyskiej wsi, w domu amerykańskiego dyplomaty (Liam Cunningham), który pracuje nad Traktatem Wersalskim, przez co rzadko bywa w domu. Jego żona (Bérénice Bejo, Artysta) to sfrustrowana kosmopolitka i konserwatywna protestantka w jednej osobie. Ich synek czuje się osamotniony – uwagę poświęca mu jedynie guwernantka, grana przez Stacy Martin (Nimfomanka). Wysokie IQ podszeptuje mu coraz bardziej radykalne formy buntu… Obserwujemy narodziny tytułowego dyktatora. W filmie występuje Robert Pattinson, który gra dwie role: przyjaciela domu, a następnie dorosłego dyktatora. Scenografia i dbałość o szczegóły przywołuje klimat arcydzieła Stanleya Kubricka: Barry Lyndon. Całości dopełnia nastrojowa muzyka jednego z najwybitniejszych twórców muzyki współczesnej: Scotta Walkera.

Dzieciństwo wodza, reż. Brady Corbet
Obsada: Liam Cunningham, Bérénice Bejo, Stacy Martin, Robert Pattinson, Tom Sweet
Dystrubutor: Against Gravity
W kinach od 11 listopada 2016 roku

Dodaj komentarz