Wymuszając cud – performans

Performans-instalacja Joanny Rajkowskiej złożona z kadzideł i dźwięku 22 października na kilka godzin wypełni przestrzeń przy budynku Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w okolicy dawnej ulicy Zamenhofa.

Joanna Rajkowska, „Wymuszając cud”, fot. Andrew Dixon (źródło: materiały prasowe organizatora)Joanna Rajkowska, „Wymuszając cud”, instalacja  Zlecenie i produkcja Frieze Foundation dla Frieze Projects 2012, fot. Andrew Dixon. Dzięki uprzejmości Żak | Branicka, Berlin; l'étrangère, London (źródło: materiały prasowe organizatora)

Joanna Rajkowska, „Wymuszając cud”, instalacja Zlecenie i produkcja Frieze Foundation dla Frieze Projects 2012, fot. Andrew Dixon. Dzięki uprzejmości Żak | Branicka, Berlin; l'étrangère, London (źródło: materiały prasowe organizatora)

Artystka wstawi teraźniejszość w cudzysłów i zastanowi się nad (nie)możliwością rekonstrukcji przeszłości. Wydarzenie realizowane jest w ramach projektu Dźwięki przedwojennej ulicy Zamenhofa, organizowanego przez Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce w partnerstwie z Muzeum POLIN. Performans Joanny Rajkowskiej powstanie we współpracy z uczestnikami warsztatów prowadzonych podczas 2. edycji festiwalu Made in POLIN.

W projekcie Wymuszając cud grunt dymi, wywołując nieodparte wrażenie, że gdzieś pod spodem ziemia żarzy się powoli. W powietrzu unosi się delikatny zapach kadzideł, dym snuje się po ziemi, od czasu do czasu rozwiewa go wiatr. Wymuszając cud nie komentuje, nie analizuje, nie szuka winnych, nie rozwiązuje problemów. Jest to jeden z tych cichych projektów, który po prostu intensywnie z nami albo w nas jest. I sprawia, że to niewyrażalne, tępe i bolesne, bezsilne coś, co zazwyczaj lokalizujemy w okolicy mostka, staje się wyrażalne nie przez nas, a przez grunt, na którym stoimy – mówi Joanna Rajkowska.

Joanna Rajkowska – autorka projektów publicznych, obiektów, filmów, instalacji oraz efemerycznych akcji i sytuacji realizowanych w przestrzeni miejskiej. Studiowała malarstwo w ASP w Krakowie w pracowni prof. Jerzego Nowosielskiego oraz historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Otrzymała Paszport Polityki oraz Nagrodę Wielką Fundacji Kultury Polskiej za całokształt twórczości. Większość projektów Rajkowskiej powstaje, żyje i starzeje się w przestrzeni publicznej, dlatego ich materia to nie tylko materia wszelkich bytów, organicznych i nieorganicznych, wchodzących w ich skład, ale również ich skomplikowane relacje. Projekty artystki opierają się najczęściej na pracy nad specyficznym miejscem, obciążonym historycznie lub ideologicznie, naznaczonym brakiem tożsamości, traumą lub wyparciem. Najbardziej znanym dziełem Joanny Rajkowskiej pozostają Pozdrowienia z Alej Jerozolimskich – palma, która stała się jednym z symboli Warszawy.

Wymuszając cud – performans Joanny Rajkowskiej
22 października 2016 roku, godz. 17.30–20.00
Wydarzenie plenerowe, skwer Willy’ego Brandta w Warszawie

Dodaj komentarz