• 2016-10-21

Dobra żona

Mirjana Karanović, znana z takich filmów jak Underground, Grbavica, Życie jest cudem czy Jagoda w supermarkecie, debiutuje po drugiej strony kamery dramatem na bazie własnego scenariusza zatytułowanym Dobra żona. Dodatkowo gra główną rolę, za którą była nominowana w tym roku na MFF FEST w Belgradzie. Obraz pokazywany był również w konkursie głównym na festiwalu w Sundance.

 „Dobra żona”, reż. Mirjana Karanović (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

„Dobra żona”, reż. Mirjana Karanović (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Milena jest kobietą w średnim wieku, żoną i matką, żyjącą wygodnie w ekskluzywnej dzielnicy Belgradu. Pielęgnuje urodę, sumiennie gotuje, urządza przyjęcia i śpiewa w chórze. Oboje z mężem prowadzą beztroskie życie towarzyskie w grupie przyjaciół. Jednak stopniowo niepokojące elementy rzeczywistości przenikają do świadomości Mileny i zaburzają jej poukładany świat. Pewnego dnia podczas sprzątania odkrywa taśmę wideo, stanowiącą dowód obciążający jej męża strasznymi zbrodniami wojennymi. Tajemnica ta zmieni jej życie i ją samą w nieodwracalny sposób.

Mirjana Karanović – przyszła na świat 28 stycznia 1957 roku w Belgradzie. Jest najpopularniejszą serbską aktorką. Ma na koncie ponad 80 ról w kinie i telewizji. Grała w najważniejszych filmach kręconych w ostatnich czterech dekadach w krajach byłej Jugosławii. Światowy rozgłos przyniosła jej rola matki w dramacie Ojciec w podróży służbowej (1985) Emira Kusturicy, z którym spotkała się jeszcze m.in. na planie słynnego Undegroundu (1995). W Grbavicy (2006) Jasmili Žbanić sportretowała ofiarę wojny w Bośni i Hercegowinie. Za tę przejmującą kreację otrzymała kilka nagród na światowych festiwalach. Dobra żona jest jej debiutem reżyserskim. Późnym, niemniej ciepło przyjętym przez publiczność i krytykę w Europie i za oceanem.

Dobra żona, reż. Mirjana Karanović
Obsada: Mirjana Karanović, Boris Isaković, Jasna Djuricić
Dystrybutor: Aurora Films
W kinach od 11 listopada 2016 roku

Dodaj komentarz