• 2016-10-20

The xx w Polsce!

Pierwsze od ponad dwóch lat koncerty londyński zespół zagra w Polsce: 30 listopada w Poznaniu i 1 grudnia w Warszawie.

The xx  – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

The xx – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kiedy kilkanaście dni temu The xx ogłaszali swój koncertowy powrót, wydawało się, że uprzywilejowana będzie publiczność w Ameryce Południowej. Dziś sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Na przełomie listopada i grudnia The xx zagrają 5 koncertów w Europie Wschodniej. Będą to pierwsze występy zespołu od listopada 2014 roku i dwa z nich zobaczy polska publiczność. 30 listopada grupa wystąpi w Hali nr 2 Międzynarodowych Targów Poznańskich, dzień później formacja pojawi się w Warszawie – 1 grudnia zagra w Nowym Teatrze. Oficjalnym suportem na obu koncertach będzie norweska artystka Jenny Hval.

The xx to Romy Madley Croft, Oliver Sim i Jamie Smith. Londyńskie trio wydało dotychczas dwa znakomicie przyjęte albumy – debiut nagrodzony Mercury Music Prize i jego następcę – Coexist. Oba sprzedały się w blisko 2,5 milionowym nakładzie. Zagrali wyprzedaną trasę koncertową, byli headlinerami największych światowych festiwali, w tym swojej własnej imprezy – Night + Day Festival. Ostatni raz zeszli wspólnie ze sceny 5 listopada 2014 w nowojorskim Guggenheim Museum. W tym samym składzie, choć nie pod szyldem The xx można było ich usłyszeć w ubiegłym roku na solowym albumie Jamiego, który jako Jamie xx wydał jedną z najlepszych elektronicznych płyt 2015 roku – In Colour.

The xx obecnie pracują w studiu nad swoim trzecim, wyczekiwanym albumem. Jesienią 2014 pisali o nadchodzącej płycie następująco: „Ciężko pracowaliśmy nad kompozycjami i nagrywaniem nowej muzyki w kilku zupełnie różnych miejscach na świecie. Wiosną spędziliśmy kilka tygodni w niezwykłym i niepowtarzalnym mieście, jakim jest Marfa, w stanie Texas. Potem, latem byliśmy na Islandii. Wreszcie wróciliśmy do Londynu, by ponownie komponować ale także pobyć w domu. Wkrótce przenosimy się do Los Angeles i kontynuujemy proces nagrywania”. Tak, to słowa sprzed trzech lat, ale czujemy, że opisują proces, który niedługo znajdzie swój finał…

The xx
30 listopada 2016 roku – Nowy Teatr w Warszawie
1 grudnia 2016 roku – Hala MTP2 w Poznaniu

Dodaj komentarz