• 2016-10-20

Spaghetti dla każdego albo aneks do Nowoczesności

Narodowe Centrum Kultury zaprasza na wystawę designu w Galerii Kordegarda w Warszawie. Wystawa Spaghetti dla każdego albo aneks do Nowoczesności, przypomina popularne w czasie Odwilży i w latach 60., w okresie małej stabilizacji, meble wyplatane.

„Spaghetti dla każdego” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Spaghetti dla każdego” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jak wspomina kuratorka wystawy Ewa Toniak meble te: „miały kolorowe, ażurowe siedziska i metalowy szkielet. To, co wyróżniało je z meblarskiej produkcji czasu Odwilży, to lekkość i ergonomiczne kształty, choć nie zawsze wygoda. I demokracja produkcji. Powstawały m.in. w rzemieślniczych warsztatach i w spółdzielniach zakładanych przez artystów. Katalog mebli wyplatanych igelitem czy sznurkiem, był długi i pełen fantazji: fotele, taborety, krzesła, gazetniki, lampy stojące albo łączone z gazetnikami, wieszaki, biurka, a nawet półki na książki”. Dziś jako obiekty vintage są przedmiotem zainteresowania kolekcjonerów. Na przełomie lat 50 i 60 były obiektem marzeń – nowoczesności „dla każdego”.

Wystawa organizowana przez Narodowe Centrum Kultury w Galerii Kordegarda, na której zostaną pokazane meble z lat 50.–60. w „stanie zastanym”, a więc takim, w jakim możemy oglądać je dziś, to zaledwie fragment większego projektu. Jak podkreśla Ewa Toniak: „chcemy zastanowić się nad naturą i masowością tego zjawiska. Nad zjawiskiem konsumpcji w warunkach komunistycznego państwa braku i niedoboru. I naśladowania Zachodu. Dotrzeć do pochowanych na poddaszach czy na działkach zapomnianych mebli. I ich ikonograficznej dokumentacji – zdjęć. Wierzymy, że poszukiwanie obiektów na wystawę może na nowo rozbudzić zainteresowanie ekonomicznym i prywatnym aspektem polskiej nowoczesności, w który zaangażowani byli także znani artyści”. Wystawa nawiązuje książki autorstwa Ewy Toniak Prace rentowne. Polscy artyści między ekonomią a sztuką, w 2015 r. wydanej przez Narodowe Centrum Kultury, która cieszy się dużym zainteresowaniem. Książka będzie dostępna w księgarni w Kordegardzie.

W ramach wystawy planowane są panele dyskusyjne na temat masowego designu przełomu lat 50.–60., „prac rentownych” polskich artystów i ekonomicznego aspektu nowoczesności, a także socjalistycznej estetyki nowoczesności, kolekcjonerstwa mebli „vintage” dziś.

Spaghetti dla każdego albo aneks do Nowoczesności
Organizacja: Narodowe Centrum Kultury
Kuratorka: Ewa Toniak
Współpraca: Paweł Drabarczyk, Zuzanna Sękowska
Od 25 października do 9 listopada 2016 roku
Wernisaż 25 października 2016 roku, godz. 18.00
Galeria Kordegarda w Warszawie

Dodaj komentarz

Konkursy

Cytaty


Magazyn

Sonda

Działalność której instytucji zajmującej się promowaniem designu cenisz najbardziej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR